E vitamini verilen talasemik çocuklarda e vitamininin antioksidan enzimler ve biyokimyasal parametreler üzerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of vitamin E on antioxidant enzymes and biochemical parameters in children with thalassemia given vitamin e
  1. Tez No: 806304
  2. Yazar: GÜLŞEN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ CANGAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Pediatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmanın amacı, E vitamini alan ve almayan beta talasemi major tanılı hastalarda ve sağlıklı kontrol gruplarında E vitamininin antioksidan ve biyokimyasal parametrelere etkisini belirlemek ve bu parametreler arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 31 beta talasemi major tanılı hasta alındı. Hastalar E vitamini alan (n=17) ve E vitamini almayan (n=14) olarak iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu olarak yaş ve cins dağılımı çalışma grubuna benzeyen ve hematolojik olarak normal olan (n=11) sağlıklı çocuklardan seçildi. Hastalara E vitamini 200 Ü/gün üç ay uygulandı. Eritrosit superoksid dismutaz (SOD), katalaz aktivite düzeyleri biyokimyasal yöntemlerle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the present study was to determine the effect of vitamin E on antioxidant and biochemical parameters in patients with beta-thalassemia major who took vitamin E and those who did not, and healthy control groups and to evaluate the relationships among these parameters. Materials and Methods: The patients consisted of 31 patients with beta-thalassemia major. The patients were divided into two groups as those who received vitamin E (n=17) and those who did not take vitamin E (n=14). The control group was selected from healthy children whose age and gender distribution were similar to the study group and who were hematologically normal (n=11). Patients were administered vitamin E 200 U/day for three months. Erythrocyte superoxide dismutase (SOD) and catalase activity levels were measured by biochemical methods.