E vitamini ve kateşinin doksorubisin ve idarubisin verilen rat kalp kası üzerine olan koruyucu etkisinin araştırılması
The investigation of the protective effects of vitamin e and catechin on the cardiac muscle of the rat treated with doxorubicin and idarubicin
  1. Tez No: 93474
  2. Yazar: S. AHMET ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
E VİTAMİNİ VE KATEŞININ DOKSORUBISIN VE IDARÜBISIN VERİLEN RAT KALP KASI ÜZERİNE OLAN KORUYUCU ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Doktora Tezi) S. Ahmet ATEŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 2000 ÖZET Doksorubisin ve idarubisin solid tümörlerin tedavisinde yaygın olarak kullanılan antrasiklin grubu antibiyotiklerdir. Bu tür ilaçlarla uzun süreli tedavi, potansiyel olarak letal doza bağlı yan etkiler meydana getirmektedir. Bu çalışmada ratlarda doksorubisinin ve idarubisinin kardiyotoksik etkisi antioksidan olarak bilinen kateşin ve E vitamini ile korunmaya çalışılmıştır. Kateşin ve E vitamininin farklı doz seviyeleri ve kombinasyonları farklı deney gruplarında kullanılmıştır. Vücut ağırlığı, elektrokardiyogram, miyokardiyal kontraktilite, serbest radikal metabolizmasmda görev alan süperoksit dismutaz, glutasyon peroksidaz, katalaz, malondialdehit seviyesi ve elektron mikroskobik yöntemler doksorubisin ve idarubisin ile muamele edilmiş hayvanlarda kateşin ve E vitamininin kardiyoprotektif etkilerini araştırmak için kullanıldı. Bu çalışmanın sonucunda kateşin ve E vitamininin ratlarda doksorubisin ve idarubisinin sebep olduğu kardiyotoksik etkiyi önlediğigözlenmiştir. Ayrıca idarubisinin kardiyotoksik etkisinin doksorubisinden daha az olduğu da tespit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi :405.01.06 ıDoksorubisin, İdarubisin, Kardiyotoksisite, E vitamini, Kateşin, Elektron mikroskop :52 : Doç. Dr. Mustafa YEL
Özet (Çeviri)
Ill THE INVESTIGATION OF THE PROTECTIVE EFFECTS OF VITAMIN E AND CATECHIN ON THE CARDIAC MUSCLE OF THE RAT TREATED WITH DOXORUBICIN AND IDARUBICIN Ph. D. Thesis S. Ahmet ATEŞ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 2000 ABSTRACT Doxorubicin and idarubicin are antibiotics of the anthracycline group that are widely used in the treatment of solid tumors. A long term treatment with such drugs potentially has side effects depending on lethal doses. In this research, we tried to control the cardiotoxic effect of doxorubicin and idarubicin in rats with catechin and vitamin E that are known to be antioxidant. Different doses and combinations of catechin and vitamin E are used in different experiment groups. Body weights, electrocardiograms, myocardial contractility, superoxide dismutase which has a role in free radical metabolisms, glutation peroxidase, catalase, the level of malondialdehyde and electron microscopic methods were used to study the cardioprotective effects of catechin and vitamin E in animals treated with doxorubicin and idarubicin. It was observed in this study that catechin and vitamin E prevent the cardiotoxic effects causedIV by doxorubicin and idarubicin in rats. It was also observed that idarubicin has less cardiotoxic effects than doxorubicin. Science code : 405.01.06 Key words :Doxorubicin, Idarubisin, Cardiotoxicity, Vitamin E, Catechin, Electron microscopy. Page number : 52 Adviser : Assoc. Prof. Mustafa YEL tC YÜKSEKÖ?RETİM KDR0LO DOKUMA/nXSYON ME