Kornea yama grefti uzun dönem sonuçlarımız
Long term outcomes of corneal patch grafts
  1. Tez No: 806318
  2. Yazar: MUZAFFER TALHA ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. BURCU KASIM, DOÇ. EMİNE ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde uygulanmış korneal yama greft olgularının sonuçlarının ve anatomik ve fonksiyonel başarı ile ilişkili faktörlerin sunulması amaçlandı. Gereç ve yöntem: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi kornea biriminde Nisan 2016-Eylül 2022 tarihleri arasında korneal yama grefti uygulanan 35 hastanın 35 gözüne ait kayıtlar retrospektif olarak incelendi. Bütün olguların yaş, cinsiyet, ameliyat öncesi ve sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (EİDGK), greft lokalizasyonu ve çapı, ön segment muayeneleri, greft sağ kalımı, fitizis bulbi olup olmaması, yapılan ikincil cerrahiler, fonksiyonel ve anatomik başarı durumları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Materials and methods: The records of 35 eyes of 35 patients who underwent corneal patch graft procedure between April 2016 and September 2022 in the corneal unit of Adana City Training and Research Hospital were retrospectively analyzed. Age, gender, preoperative and postoperative best corrected visual acuity (BCVA), the localization and the size of the graft, anterior segment findings, graft survival, fitizis bulbi, secondary surgical procedures, functional and anatomical success rates were recorded. Results: There was a statistically significant improvement in BCVA, postoperatively in all patients p(