Meme kanserinde lokal ileri hastalarda neoadjuvan kemoterapi öncesinde marker klip yardımı ile işaretlemenin aksiller ve primer kitle cerrahileri üzerindeki etkisi
The effect of marker clip localization prior to neoadjuvant chemotherapy on axillary and primary tumor surgeries in locally advanced breast cancer
  1. Tez No: 806319
  2. Yazar: MERT ORHAN SÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş: Meme kanseri kadınlar arasında dünya çapında en sık gözlenen kanser tipi olmakla birlikte medikal ya da cerrahi tedavi seçenekleri günden güne değişmeye devam etmektedir. Hastaları majör cerrahiler sonrası oluşabilecek komplikasyonlardan koruyabilmek adına cerrahi seçeneklerde daha minimal invaziv yöntemler tercih edilmeye başlanmıştır. Bu konuda cerrahi prosedürlere destek olarak günümüzde kullanım endikasyonları oldukça genişleyen neoadjuvan kemeoterapinin (NAKT) ve radyoterapinin önemi bilinmektedir. NAKT tedavisi sonrasında ise küçülebilen tümör odağını ya da negatifleşen metastatik lenf nodlarının lokalizasyonunu daha verimli yapabilmek adına bu odaklara NAKT tedavisi öncesinde radyoopak marker klip yerleştirilmesinin güvenli ve ekonomik bir yöntem olduğu vurgulanmaktadır. Biz çalışmamızda lokal ileri meme kanserlerinde NAKT tedavisine yanıtın ve radyoopak marker kliplerin; meme ve aksiller cerrahiler üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma için T.C.S.B. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Sağlık Araştırma Uygulama Merkezi'nde Ekim 2019 – Haziran 2022 tarihleri arasında tek cerrah tarafından opere edilen ve meme malign neoplazm tanısı almış hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Bu kayıtlar arasında meme malign neoplazmı sebebi ile opere edilmiş 101 hasta arasından neoadjuvan kemoterapi tedavisi almış 44 hasta seçildi. Hastalara uygulanan cerahi operasyonlar, hastaların radyolojik ve patolojik tetkik sonuçları, tanı yaşları ve gerekli klinik bilgiler hasta arşiv dosyaları ile bilgisayar veri tabanından elde edildi. Bu gruba dahil olan hastaların demografik, klinik, radyolojik, patolojik ve cerrahi özellikleri incelendi. Bulgular: Hastalarımızın NAKT tedavisi yanıtlarını RECIST kriterlerine göre değerlendirildiğimizde; yanıtsız kalan grupta ALND oranımız %100 iken, parsiyel yanıt alan grupta %60 ve tam yanıt alınan grupta %14 oranında olduğu tespit edildi. NAKT tedavisine yanıtsız kalmış hastalar içerisinde SLND oranı (%0) olup tamamına ALND yapılmışken, tam yanıt alınan hastalar arasında SLND oranı %85,7 olduğu tespit edildi (p=0,014). Tam yanıt alınan hastalarda luminal B alt tipi %71,4 olarak ortaya konmuş olup, luminal B alt tipi olan hastalar arasında da tam yanıt alan hasta oranımız %71,4 oranında olduğu gözlendi (p=0,032). Aksiller lenf nodunda marker klip bulunan hastalarda ise ALND oranı %55,6 iken, klipsiz grupta bu oran %65,4 olarak gözlendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer is the most commonly observed type of cancer among worldwide for women and the options for medical or surgical treatment continue to evolve. In order to protect patients from potential complications following major surgeries, minimally invasive methods are increasingly preferred in surgical options. The importance of neoadjuvant chemotherapy (NACT) and radiotherapy, which have significantly expanded indications in support of surgical procedures, is well known. It is emphasized that the placement of radiopaque marker clips to these foci prior to neoadjuvant chemotherapy (NACT) treatment is a safe and cost-effective method to enhance the localization of shrinking tumor foci or negative metastatic lymph nodes after NACT therapy. In our study, we aimed to investigate the response to NACT treatment and the effects of radiopaque marker clips on breast and axillary surgeries in locally advanced breast cancers. Materials and Methods: This study retrospectively examined the records of patients who were operated on by a single surgeon between October 2019 and June 2022 at the Ankara Health Research and Application Center of the University of Health Sciences (Ministry of Health of the Republic of Turkey ). The patients included in the study were diagnosed with breast malignancy. Among the records, 44 patients who received neoadjuvant chemotherapy treatment were selected from a total of 101 patients who underwent surgery for breast malignancy. The surgical procedures performed on the patients, their radiological and pathological test results, age at diagnosis, and necessary clinical information were obtained from patient archive files and the computer database. The demographic, clinical, radiological, pathological, and surgical characteristics of the patients included in this group were analyzed. Results: When evaluating the response to NACT treatment in our patients according to RECIST criteria, it was found that in the non-responsive group, the ALND (axillary lymph node dissection) rate was 100%, whereas in the partial response group, it was 60%, and in the complete response group, it was 14%. Among the patients who did not respond to NACT treatment, the SLND (sentinel lymph node dissection) rate was 0%, indicating that ALND was performed in all of them. However, among the patients who achieved a complete response, the SLND rate was 85.7% (p=0.014). Among the patients who achieved a complete response, a luminal B subtype was observed in 71.4% of cases, and among patients with a luminal B subtype, the rate of complete response was 71.4% (p=0.032). In patients with marker clips in the axillary lymph nodes, the ALND rate was 55.6%, whereas in the clipless group, it was 65.4%.