Travmatik olmayan kornea perforasyonlarının yönetimi ve klinik sonuçlarımız
Management of non-traumatic corneal perforations and clinical outcomes
  1. Tez No: 912244
  2. Yazar: MERVE KELEBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışma, spontan (non-travmatik) kornea perforasyonuna yol açan enfeksiyöz ve non-enfeksiyöz etiyolojilerin dağılımını, hastaların klinik-demografik özelliklerini ve uygulanan tedavilerle elde edilen sonuçları retrospektif olarak değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Ekim 2021–Temmuz 2024 tarihleri arasında İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Göz Kliniği'nde gerçekleştirilen bu retrospektif çalışmada, spontan kornea perforasyonu tanısı konulan 53 hastanın (53 göz) kayıtları incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, sistemik-oküler hastalık öyküleri, perforasyon boyutu ve yerleşimi, etiyolojisi (enfeksiyöz veya non-enfeksiyöz) ile uygulanan cerrahi (ör. amniyon membran transplantasyonu, yama greft, penetran keratoplasti) ve ek cerrahi (ön vitrektomi, lensektomi, intravitreal enjeksiyon vb.) gereksinimi kaydedildi. Anatomik başarı, perforasyonun tekrarlamaması ve gözün eviserasyon/fitizis bulbi gibi istenmeyen durumlara ilerlememesi olarak kabul edildi; fonksiyonel başarı ise ameliyat öncesi ve sonrası görme keskinliği (logMAR) değerleri arasındaki anlamlı artışla tanımlandı. İstatistiksel analizler NCSS 2007 programı kullanılarak yapıldı ve p0,05). Sonuç: Spontan kornea perforasyonları, non-enfeksiyöz etiyolojilerin yanı sıra enfeksiyöz etkenlerle de önemli bir oranda ilişkilidir. Perforasyonun boyutu ve yerleşimi, cerrahi yaklaşımı belirlemede kritik rol oynamaktadır. Küçük/periferik lezyonlarda yama greft veya amniyon membran transplantasyonu sıkça tercih edilirken, daha geniş perforasyonlarda penetran keratoplasti ön plana çıkmaktadır. Uygun zamanda ve etkin şekilde uygulanan cerrahi girişimler, gerekirse ek işlemlerle birlikte, göz bütünlüğünü ve görme potansiyelini korumada başarılı sonuçlar sunabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to retrospectively evaluate the distribution of infectious and non-infectious etiologies leading to spontaneous (non-traumatic) corneal perforation, as well as the clinical-demographic characteristics of the patients and the outcomes achieved with the treatments provided. Methods: In this retrospective study conducted at the Ophthalmology Clinic of Istanbul Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between October 2021 and July 2024, the records of 53 patients (53 eyes) diagnosed with spontaneous corneal perforation were reviewed. Data on patients' age, sex, systemic-ocular disease history, perforation size and location, etiology (infectious or non-infectious), and the need for surgical (e.g., amniotic membrane transplantation, patch graft, penetrating keratoplasty) or additional surgical interventions (anterior vitrectomy, lensectomy, intravitreal injection, etc.) were recorded. Anatomical success was defined as the absence of recurrent perforation and prevention of severe complications such as evisceration or phthisis bulbi; functional success was based on a significant improvement between preoperative and postoperative visual acuity (logMAR). Statistical analyses were performed using the NCSS 2007 software, and p0.05). Conclusion:Spontaneous corneal perforations are significantly associated with both non-infectious etiologies and infectious pathogens. The size and location of the perforation play a critical role in determining the surgical approach. Patch grafting or amniotic membrane transplantation is commonly preferred for small/peripheral lesions, whereas penetrating keratoplasty is more prominent in larger perforations. Timely and effective surgical intervention, supported by additional procedures when necessary, has been shown to preserve ocular integrity and visual potential.