İbn Sînâ'da nefsin bireyselleşmesi problemi
The problem of individuation of the soul in Avicenna
- Tez No: 806341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER KÖMBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam ve Türk Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, İbn Sînâ'ya göre nefsin bireyselleşmesinin ne şekilde olduğu ve bu bireyselliğin bedenden ayrıldıktan sonra nasıl korunabildiği araştırılmaktadır. Çalışmamızın iddiası İbn Sînâ'da nefsin bireyselleşmesinin bir süreç olduğu ve bireyselliğin nihai dayanağının zâtî şuur olduğudur. Bunun için öncelikle ilk bölümün ilk kısmında nefsin ne şekilde meydana geldiği ve hangi etmenlerin burada rolü olduğu ele alınmaktadır. İkinci kısımda nefs ve bedenin ne şekilde irtibatlı olduğu incelenmektedir. Üçüncü kısımda mizaç, nefsin bireyselliği kazanmasındaki rolü açısından araştırılmaktadır. Son kısımda ise zâti şuur ve şuur bi'ş şuurun, nefsin bireyselliğinin ne şekilde nihai dayanağı olduğu ele alınmaktadır. İkinci bölümün ilk kısmında ise beden olmaksızın nefsin, bireysel varlığını ne şekilde sürdürdüğü ve bu bağlamda İbn Sînâ'nın heyet kavramına yüklediği anlam incelenmektedir. İkinci kısımda nefsin bedensiz şekilde bireyselliğinin yol açtığı tenasüh ve bilfiil sonsuz sayıda nefs problemleri ele alınmaktadır. Son kısımda da bireysel nefsin, ahirette maruz kalacağı ödül ve ceza araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis investigates the individualisation of the soul according to Avicenna and how this individuality can be preserved after leaving the body. The main claim of our work is that the individualisation of the soul in Avicenna is a process and the ultimate basis of individuality is essential consciousness. For this purpose, the first part of the first chapter discusses how the soul is formed and which factors play a role in this process. The second part examines how the soul and the body are connected. In the third part, temperament is investigated in terms of its role in the soul's acquisition of individuality. In the last part, the essential consciousness and the consciousness of consciousness, how the individuality of the soul is the ultimate basis are discussed. The first part of the second chapter analyses how the disembodied soul maintains its individual existence and the meaning Ibn Sīnā attributes to the concept of committee in this context. In the second part, the problems of the disembodied individuality of the soul and the actual infinite number of souls are discussed. In the last part, the reward and punishment that the individual soul will be subjected to in the hereafter are investigated.