Sigara kullanan evli kadınların bilişsel esneklik ve psikolojik iyi oluşları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between cognitive flexibility and psychological well-being in tobacco-using married women
  1. Tez No: 806348
  2. Yazar: SEDA NUR ARSLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ALPTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, sigara kullanan evli kadınların bilişsel esneklik ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmada nicel araştırma desenlerinden ilişkisel tarama modeli esas alınmıştır. Bu doğrultuda örneklemi, araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan ve online platform aracılığıyla ulaşılan 339 evli ve sigara kullanan kadın katılımcı oluşturmaktadır. Çalışma için katılımcılara“Sosyodemografik Bilgi Formu”,“Bilişsel Esneklik Envanteri”ve "Psikolojik İyi Oluş Ölçeği'' uygulanmıştır. Elde edilen araştırma verileri IBM SPSS Statistics 26 programı dahilinde analize tabi tutulmuştur. Çalışmada elde edilen sonuçlar doğrultusunda, sigara kullanan evli kadınların bilişsel esneklik ve psikolojik iyi oluş düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the level of cognitive flexibility and psychological well-being in tobacco-using married women. To do so, a qualitative relational content analysis approach was adopted. The final sample of the study consisted of 339 tobacco-using married women who had been recruited through online platforms. The participants were administered three different instruments:“Sociodemographic Information Form, ''Cognitive Flexibility Inventory”and“Psychological Well-being Scale”and the obtained data were analysed using IBM SPSS Statistics 26. The results showed high levels of cognitive flexibility and psychological well-being in tobacco-using married women.