Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum kliniğinde aralık 1994-ekim 2013 tarihleri arasında yapılan endometrium kanseri olgularındaki lenfadenektominin sağkalıma etkisi
The effect of lymphadenectomy on survival in case of endometrium cancer done between december 1994 and october 2013 in Tepeci̇k Education and Research Hospital gynecology and obstetri̇cs clinic
  1. Tez No: 806349
  2. Yazar: İLKER ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, düşük riskli endometriyal kanser vakalarında lenfadenektominin hastalıksız sağkalım (DFS) ve genel sağkalım (OS) üzerindeki etkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntemler: Bu çalışmaya 1994-2013 yılları arasında endometrioid tip, Uluslararası Jinekoloji ve Obstetrik Federasyonu (FIGO) evre 1A, evre 1 veya 2 histoloji ile endometrial karsinom nedeniyle opere edilen hastalar dahil edildi. Hastalar intraoperatif lenfadenektomi yapılanlar (LA+, n=197) ve yapılmayanlar (LA-, n=133) olarak iki gruba ayrıldı. Her grup hayatta kalma süreleri ve nüksler açısından değerlendirildi. Bulgular: LA+ ve LA - grupları sağkalım açısından karşılaştırıldığında, iki grup arasında DFS(p=0,954) ve OS(p=0,935) açısından anlamlı fark bulunmadı. 5 yıllık DFS oranı LA - grubunda %95,1, LA+ grubunda %94,9 idi (P= 0,974). Lenf nodu diseksiyonu yapılan ve yapılmayan hastalarda 5 yıllık OS oranları sırasıyla %96,8 ve %97,0 idi ve gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (P= 0,551). Sonuç: FIGO evre 1A, evre 1 veya 2, endometrioid adenokarsinomalı hastalarda lenfadenektomi yapılmasının DFS ve OS üzerine etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the effect of lymphadenectomy on disease-free survival(DFS) and overall survival(OS) in low-risk endometrial cancer cases. Material and Methods: Patients who were operated for endometrial carcinoma with endometrioid type, The International Federation of Gynecology and Obstetrics (FIGO) stage 1A, grade 1 or 2 histology between 1994 and 2013 were included in this study. The patients were divided into two groups as those who underwent intraoperative lymphadenectomy(LA +, n=197) and those who did not(LA -, n=133). Each group was evaluated in terms of survival times and recurrences. Results: When the LA+ and LA - groups were compared in terms of survival, no significant difference was found between the two groups about DFS(p=0.954) and OS(p=0.935). The 5-year DFS rate was 95.1% in the LA - group and 94.9% in the LA+ group (P= 0.974). The 5-year OS rates in patients who did and did not undergo lymph node dissection were 96.8% and 97.0%, respectively, and no statistically significant difference was found between the groups (P= 0.551). Conclusion: Performing lymphadenectomy in patients with FIGO stage 1A, grade 1 or 2, endometrioid adenocarcinoma has no effect on DFS and OS.