Effect extraction of alkaloids from alge Chlorococcum humicola in cell line and gene expression
Hücre astarında ve gen ekspresyonunda Chlorococcum humicola'dan elde edilen alkalolitlerin ekstraksiyonunun etkisi
- Tez No: 806385
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ, PROF. DR. IBRAHİM M. HADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ekstraktın insan kanındaki lenfosit bölünmesi üzerindeki ilk tahlil çalışması, Chlorococcum humicola alge için bu ekstraktın mitoz aşamasında insan kanındaki lenfoid hücrenin hücre bölünmesini farklı seviyelerde yakalamasına yol açtığını göstermektedir. Bu blok, konsantrasyonların artmasıyla yükselmiştir, bloke hücre yüzdesi 50-800 µg\mL konsantrasyonlar için %16,50 ila %98,30 idi. Ekstraktın tümör hücre hatları MCSF7, Hela RD ve normal hücre hattının büyümesi üzerindeki etkisini içeren ikinci tahlil, sitotoksik test kullanılarak yapılmıştır. Bulgular, ekstraktın sitotoksisitesinin hücre tipine ve farklı hücre dizilerindeki konsantrasyona bağlı olarak değiştiğini göstermiştir. Daha yüksek ekstrakt konsantrasyonları ile tümör hücre çizgisi inhibisyon aktivitesi artmıştır. MCSF7 hücre hattında en yüksek inhibisyon oranı 800 µg\mL konsantrasyonda %99,54, en düşük inhibisyon oranı 50 µg\mL konsantrasyonda %30,07 iken, Hela için en yüksek inhibisyon oranı 800 µg\mL konsantrasyonda %90,31, en düşük inhibisyon oranı 50 g\mL konsantrasyonda %22,19, RD hücre hattında ise en yüksek inhibisyon oranı 800 µg\mL konsantrasyonda %10,11, en düşük inhibisyon oranı 50 g\mL'de %0,0 ve 400 µg\mL'de %9,90 olarak ölçümlenmiştir. Tüm sonuçlar, Chlorococcum humicola alge'nin ham alkaloid ekstraktının, 24 saat maruz kaldıktan sonra mitokondriyal intrinsik yol ile apoptozu indüklediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The first assay study effect of extract on lymphocyte division in human blood and this suggest that this extract for Chlorococcum humicola alge lead to capture cell division of lymphoid cell in human blood at mitosis stage at different levels. This block was increased with increase the concentrations, the percentage of blocked cells 16.50 to 98.30% for concentrations 50-800 µg\mL. The second assay including effect of extract on growth of tumor cell lines MCSF7, Hela RD and normal cell line was done by using cytotoxic assay. The findings demonstrated that the cytotoxicity of the extract varied depending on cell type and concentration in different cell lines. With higher extract concentrations, tumor cell line inhibition activity increased. The higher inhibition rate in MCSF7 cell line was 99.54% at the concentration 800 µg\mL and lower inhibition rate was 30.07% in concentration 50 µg\mL, while for Hela the highest inhibition rate was 90.31% in concentration 800 µg\mL and lower inhibition rate was 22.19% in concentration 50 g\mL, the highest inhibition rate for RD cell line was 10.11 % in 800 µg\mL and lower inhibition rate was 0.0 % in 50 g\mL and 9.90 in 400 µg\mL. The all results showed that crude alkaloid extract of Chlorococcum humicola alge was induced apoptosis by mitochondrial intrinsic pathway after 24 h of exposure.