Üniversitenin kırsal yerleşmeleri dönüştürücü etkileri: Afyon Kocatepe Üniversitesi-Erenler örneği
Transforming effects of the university on rural settlements: Afyon Kocatepe University-Erenler case
  1. Tez No: 806386
  2. Yazar: SEYHAN ATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Üniversiteler kurulmuş oldukları şehirlerin sosyal, kültürel, ekonomik, demografik olarak değişim yaşamasında önemli etkiye sahiptir. Bu değişimden en fazla toplumsal yapı ve bu yapıyı oluşturan katmanlar etkilenir. Toplumsal yapılarının hareketli bir yapıda olması değişim yaşamalarını kolaylaştırır. Bu değişim belli bir alanla sınırlı kalmayıp ekonomi, kültür, demografi… gibi çeşitli alanı da etkiler. Üniversite kampüslerinin kurulmuş oldukları şehirlere olan etkileri farklı olmaktadır. Farklı iş alanlarının gelişmiş olduğu şehirlerde bu etki daha düşük kalırken, ekonomik olarak kalkınmamış şehirlerde üniversiteler daha büyük etkiye sahip olur. Üniversiteler, şehirlerin dışında kırsal alanlara kurulduğu zaman, kurulduğu alanın kalkınmasında çok daha büyük etkiye sahip olur. Bunun temel sebebi şehirlerde farklı ekonomik kaynaklar olmasıdır. Gelişmemiş kırsal alanlarda bu kaynak yalnızca üniversiteler olabilmektedir. Erenler mahallesine çok yakın mesafede bulunan Afyon Kocatepe Üniversite kampüs yerleşkesinin, mahalleyi başta ekonomik olmak üzere sosyal, kültürel, mekânsal ve demografik olarak birçok etkisi bulunmaktadır. Mahalle yerel halkının, üniversite öğrenci ve personeli ile kurmuş olduğu ilişkilerin yoğunluk düzeyi mahallenim mekânsal ve fonksiyonel dönüşüm geçirmesini sağlamıştır. Bu çalışmada Erenler mahallesinin üniversite yerleşkesine yakın mesafede olmasının, mahalle de meydana gelen değişim ve dönüşüm üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca çalışmanın ölçeği Erenler Mahallesi ile sınırlıdır.
Özet (Çeviri)
Universities have a significant impact on the social, cultural, economic and demographic changes of the cities in which they are established. The social structure and the layers that make up this structure are most affected by this change. The fact that their social structures are mobile makes it easier for them to experience change. This change is not limited to a certain area, but also affects various areas such as economy, culture, demography. The effects of university campuses on the cities in which they are established are different. While this effect remains lower in cities where different business areas are developed, universities have a greater effect in cities that are not economically developed. When universities are established in rural areas outside of cities, they have a much greater impact on the development of the area where they are established. The main reason for this is that there are different economic resources in cities. In undeveloped rural areas, this resource may only be universities. Afyon Kocatepe University campus, which is very close to the Erenler neighborhood, has many effects on the neighborhood, primarily economically, but also socially, culturally, spatially and demographically. The intensity level of the relations established by the local people of the neighborhood with the university students and staff has enabled the neighborhood to undergo a spatial and functional transformation. In this study, the effects of the close proximity of the Erenler neighborhood to the university campus on the change and transformation in the neighborhood were investigated. In addition, the scale of the study is limited to Erenler district.