Kateşol-O-metiltransferaz (KOMT) enzim aktivitesinin bitkilerden elde edilen bazi alkaloitler ve fenollerle engellenmesi
Inhibition of catechol-O-methyltransferase (COMT) enzyme activity by some plant-derived alkaloids and phenols
  1. Tez No: 252242
  2. Yazar: DİLEK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmada, üzerlik tohumu alkaloitleri ve zeytin yaprağı polifenollerinin KOMT tarafından katalizlenen metillenme reaksiyonunu engelleyebilme potansiyelleri araştırılmıştır. Ekstraksiyon ve fraksiyonlama işlemleri ile saflıkları arttırılmaya çalışılmış alkaloitlerinin ve polifenollerinin KOMT enzim inhibisyonu performansları, bu bileşiklerin standartları ve bilinen en iyi KOMT inhibitörü olan 3,5-dinitrokateşol ile kıyaslanmıştır.KOMT enzim inhibisyon deneyleri, hassasiyeti yüksek ve ekonomik olan florometrik metot ile gerçekleştirilmiştir. Bu metotta metil verici ve metil alıcı substrat olarak kullanılan SAM ve Eskuletin için inhibitörsüz ortamdaki Km değerleri sırasıyla 3,5 ± 0,3 µM ve 6,4 ± 0,4 µM olarak hesaplanmıştır. Toplam 18 adet standart, özüt ve fraksiyonun kullanıldığı inhibisyon çalışması sonucunda, üzerlik tohumu alkaloitleri arasından harmin ve harmalin alkaloitleri için en yüksek inhibisyon etkisi görülmüştür. İnhibisyon performansı en yüksek olan üzerlik tohumunun harmin fraksiyonunun kompetitiflik ve nonkompetitiflik derecelerine ait inhibisyon sabitleri (Ki ve ?Ki) sırasıyla 0,15±0,07 µg/ml ve 1,28±0,06 µg/ml olarak hesaplanmıştır.Zeytin yaprağı polifenollerinin standartları ile yapılan çalışmada rutinin KOMT enzimini inhibe etme özelliği görülürken oleuropeinin daha az etkili olduğu görülmüştür. Zeytin yaprağı özütünün oleuropeince zengin fraksiyonu ise oleuropein standardı, ham özüt ve rutine göre daha yüksek inhibisyon etkisi göstermiştir. Ayrıca, laden, menengiç ve sakız özütleri yüksek inhibisyon kapasitesine sahip olduklarından dolayı fraksiyonlama yapılması gereken bitki türleri olarak belirlenmiştir.Sonuç olarak, üzerlik tohumu alkaloitleri ve saflığı arttırılmış zeytin yaprağı fraksiyonları umut vaad eden doğal KOMT inhibitörleri oldukları tespit edilmiş ve inhibisyon kinetiği sabitleri literatüre kazandırılmıştır. Ayrıca, bu alkaloit ve polifenolik bazlı doğal bileşiklerin bilinen antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerinin de olması nedeniyle çok fonksiyonlu bileşikler olarak bir çok sektörde kullanılabilecekleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, inhibition potentials of harmal seed alkaloids and olive leaf polyphenols were investigated on COMT catalyzed methylation reaction. Inhibition performances of natural alkaloids and polyphenolics whose purities were attempted to be increased by extraction and fractionation were compared with standards of these compounds and the best known COMT inhibitor, 3,5-dinitrocatechol.COMT enzyme inhibition experiments were performed with sentitive fluorometric method. In this method, Km values for SAM and aesculetin substrates were found as 3.5 ± 0.3 µM and 6.4 ± 0.4 µM, respectively. As a result of the inhibition study, the highest inhibitory effect is observed for harmine and harmaline rich fractions among harmal seed alkaloids. Inhibition constants indicating degree of competitiveness and noncompetitiveness (Ki and ?Ki) of the harmine fraction which has the highest inhibition performance were calculated as 0.15±0.07 µg/ml and 1.28±0.06 µg/ml, respectively.In the studies performed with standards of olive leaf polyphenols, while it was observed that rutin has inhibitory effect, oleuropein was found less effective. However, oleuropein rich fraction of olive leaf extract showed higher inhibitory effect than crude extract and rutin. It was also observed that polyphenolic extracts obtained from vitex, terebinth and mastic leaves showed high inhibition capacities, it was thought that fractionation should be performed for these plants.As a more general conclusion, it was revealed that harmal seed alkaloids and olive leaf fractions with high purity are promising natural COMT inhibitors. By performing this study, the kinetic inhibition constants of extracts, their fractions and standards could be determined and they could be reported into literature.