Sanal gerçeklik ortamlarında tipografi kullanımı ve yazı karakteri tasarımı
The use of typography and typface design in virtual reality environments
  1. Tez No: 806397
  2. Yazar: ZEYNEP SENA BAĞRIAÇIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP PEHLİVAN BASKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gelişen teknoloji sayesinde sanal gerçeklik kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Sanal gerçeklik bugüne kadar olan dijital mecralardan farklı bir ortam sunmaktadır. Alışageldiğimiz ekran kaydırma teknolojisi yerine kullanıcıya dijital ortama sanal bir birey olarak dahil olma imkânı vermektedir. Sanal gerçeklik, eğitim, eğlence ve sağlık sektörü gibi pek çok farklı alanda kullanılmaktadır. Bugün sanal gerçeklik deneyimini farklı erişim seçenekleri sayesinde herkesin tecrübe etmesi mümkündür. Sanal gerçeklik kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, sanal gerçeklikte kullanılan elemanların çeşitliliği ve tasarımı giderek önem kazanmıştır. Bu elemanlardan birisi de tipografidir. Kil tabletlerden, telefon ekranlarına kadar her mecrada kendini var eden tipografi bugün de sanal gerçeklik ortamlarına uyum sağlamaktadır. Sanal gerçekliğin kullanımının artması ile sanal gerçeklik ortamında tipografiye dair farklı yaklaşımlar sayesinde tipografik tasarım ve üretim sürecinde değişimler ortaya çıkmaya başlamıştır. Günümüzde tipografi, sanal gerçeklik ortamlarında farklı formlarda daha özgür bir şekilde kullanılabilmektedir. Bu tez çalışmasında teknolojinin devamlı ilerlemesi ile gelişen yeni mecralardan biri olan sanal gerçeklik ve tipografi ilişkisi üzerinde durulmuştur. Tipografinin teknoloji ile etkileşimi oldukça önemlidir. Gelişen dijitalleşme ile tipografinin temel ilkelerine göre dikkat edilmesi gereken unsurlar değişkenlik göstermektedir. Bahsedilen değişkenler, sanal gerçeklik teknolojisi çerçevesinde ele alınmıştır. Bu tez çalışması nitel bir çalışma olup tipografinin sanal gerçeklik ortamındaki kullanım biçimi incelenmiştir. İncelemelerden yola çıkılarak bir yazı karakteri tasarımı oluşturulmuştur. Üretilen proje, yazı karakterinin sanal gerçeklik ortamında ki kullanımına dair örnek proje olarak üretilmiştir. Tasarlanan yazı karakteri sanal gerçeklik gözlüğünde deneyimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The use of virtual reality has become widespread thanks to the developing technology. Virtual reality offers a unique environment, distinct from the digital platforms we've known until now. Instead of the usual screen scrolling technology, it allows the user to be included in the digital environment as a virtual entity. Virtual reality is used in many different areas, such as education, entertainment, and the health sector. Today, it is possible for everyone to experience the virtual reality experience thanks to different access options. With the widespread use of virtual reality, the diversity and design of the elements used in virtual reality have become increasingly important. One of these elements is typography. Typography, which exists in every medium from clay tablets to phone screens, still adapts to virtual reality environments today. With the increase in the use of virtual reality, changes have begun to emerge in the typographic design and production process, thanks to different approaches to typography in the virtual reality environment. Today, typography can be used more freely in different forms in virtual reality environments. This thesis emphasizes the relationship between virtual reality and typography, one of the new media that develops with the continuous advancement of technology. The interaction of typography with technology is very important. With the developing digitalization, the elements to be considered vary according to the basic principles of typography. The mentioned variables are handled within the framework of virtual reality technology. In this thesis, which is a qualitative study, typography was examined in the virtual reality environment. The use of typography in the virtual reality environment has been examined. Based on the investigations, a typeface design was created. The produced project was produced as a sample project on the use of the font in the virtual reality environment. The designed font is experienced in virtual reality glasses.