The modulation of sense of agency by outcome delay
Aksiyon sonuçlarının gecikme ile oluşmasının eylemlilik hissi üzerindeki etkilerini
  1. Tez No: 806401
  2. Yazar: MERVE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. FUAT BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Eylemlilik hissi kişinin motor hareketlerini kontrol ettiğine ve bunlar ile dış dünyada değişikliklere sebep olduğuna dair farkındalığıdır. Bu çalışma, aksiyon sonuçlarının gecikme ile oluşmasının eylemlilik hissi üzerindeki etkilerini çok yönlü bir şekilde incelemeyi hedeflemiştir. Çalışmada temel olarak üç soru vardır: a) aksiyon ile sonucu arasındaki bir sürenin (aksiyon-sonuç gecikmesi) eylemlilik hissine etkisinin, diğer aksiyon-sonuç gecikmelerinin oluşturduğu zamansal bağlama bağlı olup olmadığı b) hangi zamansal ölçeğe göre eylemlilik hissinin aksiyon-sonuç gecikmesi tarafından şekillendirildiği c) örtük ve açık eylemlilik hislerinin, aksiyon-sonuç gecikmesinin eylemlilik hissi üzerindeki etkisinin zamansal bağlamdan etkilenmesi konusunda benzer sonuçlar sergileyip sergilemediği. Çalışmanın sonuçları gösterdi ki: a) aksiyonsonuç gecikmesinin eylemlilik hissi derecelendirilmesi üzerindeki etkisi, olası aksiyonsonuç gecikmelerinin tecrübe edilmesiyle ile azaldı (merkezi eğilim etkisine dair bir gösterge) b) eylemlilik hissi derecelendirilmesi, bilişsel zamanın bir işlevi olarak olarak şekillenmediğine işaret edecek şekilde, aksiyon-sonuç gecikmelerinin birbirleriyle olan göreceli ilişkileri yerine aksiyon ve sonucu arasındaki mutlak zamansal yakınlığa göre module edildi c) açık eylemlilik hissi deneyindeki bulgularla uyumlu olacak şekilde, örtük eylemlilik hissi de merkezi eğilim etkisi gösterdi her ne kadar aksiyon-sonuç gecikmesinin eylemlilik hissi etkisi üzerindeki etkileri bu açık ve örtük eylemlilik hisleri için için zıt yönlerde olsalar da (ilkinde azaltıcı etki). Bu bulgular, aksiyon-sonuç arasındaki zamansal farkın eylemlilik hissinin farklı seviyeleri üzeründeki etkilerinin yapısına ve mekanizmasına belli açılardan ışık tuttu.
Özet (Çeviri)
Sense of agency, the feeling of causing events, depends on the temporal proximity between an action and its outcome. Current study aimed to provide a comprehensive understanding on the modulation of sense of agency by time (i.e., outcome delay). There were three main questions in the present study; a) whether sense of agency modulation by delay depends on the temporal context that the experienced outcome delays constituted b) according to which temporal scale sense of agency is modulated c) whether the implicit and explicit sense of agency presents similar patterns in terms of the effect of outcome delay and its context-dependency. Results showed that a) the effect of outcome delay on agency ratings in a temporal context decreased (a marker of central tendency effect) with experience b) agency judgment was modulated as a function of absolute temporal proximity rather than discriminability between outcome delays suggesting that temporal modulation of sense of agency is not a function of cognitive timing, and c) consistent with the findings in explicit agency judgment, the central tendency was also observed in the implicit sense of agency even though the effect of delay was in the opposite direction compared to explicit sense of agency (increasing effect in the former). These findings shed light on the nature of and the mechanism behind the effect of outcome delay on the different levels of sense of agency.