Primer biliyer kolanjit tanılı hastalarda hastalıkla ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of health related qaulity of life in patients with primary biliary cholangitis
- Tez No: 806402
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İBİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Primer biliyer kolanjit (PBK) tanısı alan hastalarda hastalıkla ilişkili yaşam kalitesinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Ankara Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi gastroenteroloji polikliniğinde PBK tanısı alan hastalar arasında tek merkezli, prospektif, kesitsel bir çalışma yapıldı. Veriler sosyo-demografik bilgi formu, hastane tıbbi veri tabanı ve PBK-40 anketi kullanılarak toplanmıştır. İstatistiksel karşılaştırma analizi kategorik değişkenler için Ki-kare testi ve sürekli değişkenler için Mann -Whitney U testi kullanılarak gerçekleştirildi. P değeri 0.05‟ten küçük olması istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya total olarak 37 PBK hastası dâhil edildi. Yaş ortalaması 54.2 ± 8.6 idi. Her etki alanındaki PBK-40 anket puanlarını şiddet açısından değerlendirirken, hastaların çoğunun kaşıntı %40.4 (n=19) ve sosyal %42,6 (n=20) etki alanlarında hafif şiddette olduğunu, yorgunluk %42.46(n=20) , bilişsel %36 (n=17), duygusal %40,4 (n=19) ve diğer belirtiler %44,7 ((n=21) açısından orta şiddette bulgulara sahip olduğu tespit edildi. AMA pozitif ve AMA negatif olan hasta grupları arasında kaşıntı etki alanı açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edildi (p=0.007). Tartışma: PBK-40 anketi kullanılarak Türk kökenli bir nüfus üzerinde yapılan bu çalışma ile PBK'li hastaların hastalıkla ilişkili yaşam kalitelerinde önemli bir azalma olduğunu ve yorgunluğun en çok görülen semptom olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Aim: To asses the health related qaulity of life (HRQOL) in patients diagnosed with primary biliary cholangitis(PBC). Methods: A single-centered, prospective , cross-sectional study was conducted among patients diagnosed with primary biliary cholangitis in the Gastroenterology out-patient clinic at Gazi University Hospital, Ankara. Data was collected using a sociodemographic information form, hospital medical database and a PBC-40 questionnaire. Statistical comparison analysis was performed using Chi-square test for categorical variables and Mann-Whitney U test for continous variables. P values less than 0.05 were considered significant. Results: A total of 37 PBC patients were included in the study. The mean age of the participants was 54.2 ± 8.6. When evaluating the PBC-40 questionnaire scores from each domain in terms of severity, we found that majority of patients in itch %40.4 (n=19) and social %42,6 (n=20) domains had mild severity, as for fatigue %42.6 (n=20), cognitive %36 (n=17), emotional %40.4 (n=19) and other symptoms %44.7 ((n=21) domains had moderate severity. A statistically significant difference was found between AMA positive and AMA negative patient groups in the itch domain (p=0.007). Discussion: With this study on a Turkish based population using the PBC-40 questionnaire we were able to demonstrate that patients with PBC had a significantly impaired HRQOL and fatigue was the most seen symptom.