Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara ebeveynleri tarafından dokunma duyusuna yönelik çalışmalardan sonra çocuklardaki duyusal ve davranışsal değişikliklerin incelenmesi
Study about the change of behaviour and sensory after the work on sense of touch by their parents for children with autism spectrum disorder.
- Tez No: 618291
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, Ankara-Çankaya'daki 36-72 ay aralığında Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan 30 çocuğa ebeveynleri tarafından dokunma duyusuna yönelik yapılan çalışmalardan sonra çocuklarda gözlemlenen duyusal ve davranışsal değişiklikleri incelemek için yapılmıştır. Dokunma duyusuna yönelik çalışmalar, alt ve üst ekstremiteler genel masaj ve Willbarger protokolünü kapsamaktadır. Program OSB'li çocuklara ebeveynleri tarafından 12 hafta süre ile haftada 2'şer defa 30'ar dakika olmak üzere sistematik olarak uygulanmıştır. Bu çalışma ile çocuklara Winnie Dunn Duyu Profili ve GOBDÖ- 2 testleri uygulanmış, test maddelerinin alt basamakları olan Duyusal İşlem, Modülasyon, Davranışsal ve Duygusal Cevaplar, Stereotip Davranışlar, İletişim ve Sosyal Etkileşim alanları incelenmiş, programın çocuklar üzerinde bu alandaki etkilerine ayrıntılı olarak bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis has been made to analyze the change of behaviour and sensory after the work on sense of touch by their parents for 30 children who are 36-72 months old with autism-spectrum disorder (ASD) in Ankara-Çankaya. The work on sense of touch includes massage for lower and upper extremities and the Wilbarger Protocol. The programme has been systematically applied to children with ASD for 12 weeks, 2 times a week for 30 minutes by their parents. By this study, the Winnie Dunn Sensory Profile and GARS-2 tests have been applied to children and the lower rungs of the test items which are Sensory Processing, Modulation, Behavioural and Emotional Responses, Stereotyped Behaviours, Communication, Social Interaction areas have been analyzed, the effects of the programme on children in these areas are examined in detail.