İnflamatuvar barsak hastalıklarında klinik ve biyoşimik yelpazede hepsidinin rolü
The role of hepcidin in the clinical and biochemical range of inflammatory bowel diseases
- Tez No: 806429
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE POTUROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Hepsidin, vücuttaki demir homeostazisini sağlayan hormon görevi gören, aynı zamanda da anti-mikrobiyal etkinlik gösteren bir peptiddir. Hepsidin sentezi inflamasyon sırasında uyarılarak, makrofajlarda demirin tutulmasına, plazma demir düzeylerinin azalmasına ve inflamasyon anemisine yol açmaktadır. Biz de bu amaçla inflamatuar barsak hastalığı olan hastalar ile sağlıklı kişiler arasındaki hepsidin düzeyini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal ve metod: İnflamatuvar barsak hastalığı tanısı ile takipli olan kronik inflamasyon ile seyredebilen ek bir hastalığı bulunmayan 61 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya 19'u crohn hastalığı, 42'si ülseratif kolit tanısı mevcut olan toplam 61 hasta ve 23 kişilik kontrol grubu dahil edildi. Her üç grup prohepsidin açısından karşılaştırıldığında anlamlı farklılık saptanmadı. Yalnızca crohn hastalığı grubunda prohepsidin ile hastalık süresi pozitif korelasyon, Hb ile hastalık aktivasyonu arasında negatif, demir ile hastalık aktivasyonu arasında pozitif korelasyon gözlendi. Ayrıca prohepsidin ile LDH arasında anlamlı pozitif korelasyon olması göze çarptı. ÜK grubunda; demir ile hastalık aktivasyonu arasında negatif korelasyon mevcuttu. Kontrol grubunda ise, prohepsidin ile Hb ve MCV arasında pozitif korelasyon mevcuttu. Sonuç: İBH ile kontrol grubu arasında prohepsidin düzeyleri açısından karşılaştırılmasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık saptamadık. Bu sonucu, henüz yeterli düzeyde güvenilir bir serum hepsidin düzey ölçüm metodunun bulunmamış olmasına bağladık. Alınan sonuçlarda toplumumuzun genetik yapısının da rolü olabileceğini düşünüyoruz. Daha güvenilir metodlar ve daha fazla hasta sayısı ile bu tür çalışmaların anlamlılık kazanabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Hepcidin is a peptide that acts as a hormone that ensures iron homeostasis in the body and also has anti-microbial activity. Hepcidin synthesis is stimulated during inflammation, leading to iron retention in macrophages, decreased plasma iron levels and anemia of inflammation. For this purpose, we aimed to compare hepcidin levels between patients with inflammatory bowel disease and healthy individuals. Materials and methods: 61 patients who were followed up with the diagnosis of inflammatory bowel disease and did not have an additional disease that could progress with chronic inflammation were included in the study. Results: A total of 61 patients, 19 of whom were diagnosed with Crohn's disease and 42 with ulcerative colitis, and a control group of 23 people were included in the study. When all three groups were compared in terms of prohepcid, no significant difference was found. Only in the crohn's disease group, a positive correlation was observed between prohepsidin and disease duration, a negative correlation between Hb and disease activation, and a positive correlation between iron and disease activation. In addition, there was a significant positive correlation between prohepcidin and LDH. In the UC group; There was a negative correlation between iron and disease activation. In the control group, there was a positive correlation between prohepsidin and Hb and MCV. Conclusion: We did not find a statistically significant difference between IBD and the control group in terms of prohepcidin levels. We attributed this result to the fact that a sufficiently reliable serum hepcidin level measurement method has not yet been found. We think that the genetic structure of our society may also play a role in the results obtained. We believe that such studies can gain significance with more reliable methods and a larger number of patients.