İnflamatuvar barsak hastalıklarında klinik aktivasyonve mean platelet volume (MPV) ilişkisi
The relationship between clinical activity and mean platelet volume (MPV) in inflammatory bowel di̇seases
- Tez No: 447514
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT BIYIK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç:İnflamatuvar barsak hastalıkları (İBH), gastrointestinal sistemin ağızdan anüse kadar çeşitli bölge ve katmanlarını tutabilen, alevlenme-remisyonlarla seyreden, genetik yatkınlık gösteren ve ekstraintestinal belirtiler gösterebilen kronik seyirli hastalıklardır.İBH'nın hastalık aktivasyonunu göstermek içinpek çok aktivite indeksleri kullanılmasına rağmen hastalığın aktivasyonunun belirlenmesinde henüz fikir birliği sağlanamamıştır.Bu çalışmanın amacı İBH'da ucuz ve ek bir masraf gerektirmeyen mean platelet volüme'nin (MPV) klinik aktivasyonu göstermede bir markır olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Yöntem:N.E.Ü. Meram Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Servisi ve Poliklinikleri ile İç Hastalıkları Polikliniklerinde Ocak 2010-Aralık 2015 tarihleri arasında takip edilmiş olan 18 yaş üzeri, kolonoskopik ve histopatolojik olarak tanısı doğrulanan, klinik olarak aktif 94 Ülseratif Kolit, 45 Crohn hastası ve sağlıklı 140 kişi çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastaların poliklinik ve servis dosyaları geriye dönük olarak taranmıştır. Anamnez bilgileriyle birlikte, laboratuar sonuçları, kolonoskopik ve patoloji raporları kayıt altına alınmıştır. Ülseratif kolit aktivasyonu için Rachmilewitz Klinik Aktivite ve Endoskopik İndeksleri, Crohn Hastalığı aktivasyonu için Crohn's Disease Activity Index(CDAI) kullanılmışır.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Inflammatory bowel diseases (IBD) are, chronicdiseaseswhich can involveregions and layers of the gastrointestinal tractfrommouthtoanus, characterizedbyflares and remissions, and extraintestinal symptoms, withgeneticpredisposition. Despite the use of many disease activityindextoshow the activation of IBD for determining the activation of the disease, consensus was not achieved yet. The aim of thisstudy was toinvestigate MPV as a biochemical marker toshowclinicalactivation and severity of the disease which is inexpensive and do not requireadditionalcost. Materialsand Methods: A total of 94 Ulcerative Colitis and 45 Crohn's disease patients , >18 years of age and clinically active withconfirmeddiagnosisbycolonoscopy and histopathology and 140 healthy control wereincluded in thisstudy in N.E.U. Meram MedicalFaculty, Department of Gastroenterology and InternalMedicinebetweenJanuary 2010- December 2015. File records of the patientswerereviewedretrospectively. Medicalhistory, laboratory, colonoscopy and pathologyreportswererecorded. Rachmilewitz Clinical Activity and EndoscopicActivation Index wereused for Ulcerative Colitis. Crohn's Disease Activity Index (CDAI) was used for activation of Crohn's Disease.