Akut epilepsi üzerine bal arısı (Apis mellifera L.) zehri ve apaminin etkisi
The effect of honey bee (Apis mellifera L.) venom and apamin on acute epilepsy
  1. Tez No: 806430
  2. Yazar: BİLGE YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL KEKEÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Böcek zehirleri uzun yıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bal arısı (Apis mellifera L.) zehri de içeriğindeki bileşenleri açısından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp'ında Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS), Parkinson, Alzheimer , Çoklu Skleroz (MS) gibi nörodejeneratif hastalıklar dışında kronik ağrı gibi otoimmün ve enflamatuar hastalıklarla romatoid artrit, osteoartrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Son yapılan çalışmalarda ise bal arısı zehrinin yine nöronal bir rahatsızlık olan epilepsi üzerine etkileri gösterilmiştir. Bu çalışmamızda da bal arısı zehrinin akut epilepsi üzerine etkisinin araştırılması için 2-3 aylık ve 230±30 gr ağırlığında Sprague dawley cinsi erkek sıçanlar (n=54) kullanılmıştır. Kontrol grubu dahil hayvanlar 9 gruba ayrılmış ve Bal arısı zehri ile bal arısı zehri bileşeni olan Apamin'in epilepsi üzerine etkisi incelenmiştir. Yapılan literatür taramaları sonucuna göre arı zehrinin epilepsi yolaklarını inhibe ettiği ve sodyum, potasyum ve kalsiyum kanalları gibi voltaj kapılı iyon kanallarının düzenlenmesinde görev aldığı için potansiyel antiepileptik özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Çalışmamızda ayrıca Bal arısı zehrinin ve Apamin'in hücrelerdeki şeker seviyelerine olan etkisi de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Insect poısons, have been used for many years in the treatment of various diseases. Honey bee (Apis mellifera L.) venom is also used in Traditional and Complementary Medicine in terms of its components, in the treatment of autoimmune and inflammatory diseases such as chronic pain, as well as diseases such as rheumatoid arthritis and osteoarthritis, apart from neurodegenerative diseases. It is also used in the treatment of neurodegenerative diseases such as amyotrophic lateral sclerosis (ALS), Parkinson's, Alzheimer's, and multiple sclerosis (MS). Recent studies have shown the effects of honey bee venom on epilepsy, which is also a neuronal disorder. In this study, 2-3 months old male Sprague dawley rats (n=54) weighing 230±30 g were used to investigate the effect of honey bee venom on acute epilepsy. The animals, including the control group, were divided into 9 groups and the effects of honey bee venom and Apamin, a component of honeybee venom, on epilepsy were investigated. According to the results of the literature review, it is thought that bee venom inhibits epilepsy pathways and has potential antiepileptic properties because it takes part in the regulation of voltage-gated ion channels such as sodium, potassium and calcium channels. In our study, the effects of honey bee venom and Apamin on sugar levels in cells were also investigated.