Nikotin ve enerji içecekleri kombinasyonunun sıçanlarda epilepsi nöbet eşiği üzerine etkisi
The effect of the combination of nicotine and energy drinks on the threshold of epileptic seizures in rats
- Tez No: 483820
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TAYFUN UZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Nöroloji, Science and Technology, Biology, Neurology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Çalışmamızda odaklandığımız hipotez yüksek dozlarda akut olarak uygulanan nikotin ile enerji içeceklerinin temel aktif bileşeni olan kafeinin epileptik aktivitelere sebep olması ve hızlı bir şekilde jeneralize tonik klonik nöbetlere yol açabilmesidir. Nikotinin yüksek dozlarda hem hayvanlarda hem de insanlarda doğrudan konvulsif etkilere sahip olduğu bilinmektedir. Buna ek olarak, sigara ile ilişkili doku hipoksisi ve uyku bozukluğu da dolaylı olarak nöbetlere yol açabilmektedir. Uygun yoldan tatbik edillen Kafeinin de hızlı bir şekilde jeneralize tonik klonik ataklara yol açabildiği ve atak uyarıcı etkiye sahip olduğu çalışmalarda gösterilmiştir. Ayrıca kafeinin de uykusuz bireylerde epileptik atağı kolaylaştırıcı etkisi bilinmektedir. En önemlisi de kafein kullanımı ile tütün içilmesi arasında bir bağlantının kurulmuş olmasıdır. Bu son nokta oldukça endişe vericidir. Çünkü literatürde enerji içecekleri ile nikotinin birlikte tüketiminin epilepsi nöbet eşiği üzerine etkisini araştıran herhangi bir deneysel ya da klinik çalışma bulunmamaktadır. Bizim çalışmamızda ki temel amaç ise akut olarak verilen nikotinin içeriğindeki yüksek kafein oranlarıyla son zamanlarda oldukça tartışılan enerji içecekleri ile kombinasyonunun epilepsi nöbet eşiği üzerine etkisini araştırmak olmuştur. Bu amaç doğrultusunda deneysel epilepsi modeli oluşturulmasında Pentilenetetrazol (PTZ) kullanılmıştır. Enerji içeceği ve nikotin belirlemiş olduğumuz dozlarda deneklere akut olarak verilmiş ve enjeksiyonlardan sonra nöbet aktiviteleri ayrıntılı bir şekilde skorlanarak incelenmiştir. Elde edilen veriler 2 mg/kg nikotinin tek başına nöbete giriş süresini kontrol gruplarına göre anlamlı ölçüde düşürdüğünü (Sırasıyla p=0.003; p=0.014, Tukey test) nöbet şiddetini ise kontrol gruplarından salin grubuna göre anlamlı ölçüde artırdığını göstermiştir (p=0.037 Tukey test). Nikotinin 2 mg/kg dozunda enerji içeceği ile kombine halde verildiğinde ise kontrol gruplarına göre nöbete giriş süresi üzerine istatistikçe anlamlı bir etki yapmadığı (sırasıyla p=0.526; p=0.837, Tukey test) ve nöbet şiddetini de anlamlı olarak etkilemediği gösterilmiştir (Sırasıyla p=0.966; p=0.466 Tukey test). Ayrıca 1mg/kg nikotinin enerji içeceği ile kombine halde verildiğinde nöbete giriş süresini kontrol gruplarından sadece birine göre anlamlı ölçüde etkilemiştir (sırasıyla p=0.22,Tukey test) nöbet şiddetine ise anlamlı bir etki yapmadığı görülmüştür (sırasıyla p=0.599; p=0.102 Tukey test). Bu sonuçlar enerji içecekleri ile nikotinin birlikte kullanımının epilepsi ile ilişkili olabileceğine işaret etmektedir
Özet (Çeviri)
The hypothesis we focus on in our study is that high doses of acutely administered nicotine and caffeine, the main active ingredient of energy drinks, can cause epileptic activity and quickly lead to generalized tonic clonic seizures. Nicotine is known to have direct convulsive effects at high doses both in animals and in humans. In addition, smoking-related tissue hypoxia and sleep disturbance can also indirectly lead to seizures. Properly administered caffeine has also been shown to rapidly induce generalized tonic chronic episodes and to have an exacerbating effect. Also, caffeine is known to be an epileptic stimulant effect in sleep-deprived individuals. Most importantly, there is a link between caffeine use and tobacco consumption. This last point is quite alarming. Because there are no experimental or clinical studies investigating the effect of energy drinks and nicotine co-consumption on epileptic seizure threshold in the literature. The main purpose of our study was to investigate the effect of combination of energy drinks with epileptic seizure threshold, which has recently been discussed with high caffeine ratios in the content of acutely given nicotine. For this purpose, Pentilenetetrazol (PTZ) has been used to create an experimental epilepsy model. The doses of energy drink and nicotine were administered acutely to the test subjects and after the injections, the seizure activities were scored thoroughly. The obtained data showed that 2 mg / kg nicotine alone significantly decreased the duration of neuropathy compared to the control group (p = 0.003, p = 0.014, Tukey test), and significantly increased the seizure severity from the control group to the saline group (p = 0.037 Tukey test).