Akut ve subkronik alkol alımının nonkonvulsif genetik absans epilepsi üzerine etkileri
Effects of acute and sub-chronic alcohol intake on non-convulsive genetic absence epilepsy
  1. Tez No: 419747
  2. Yazar: GÖNÜL GÜROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL İLBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Akut ve kronik etanol uygulanımlarının çeşitli jeneralize konvulsif epilepsi modellerindeki etkileri iyi bilinmesine rağmen nonkonvulsif jeneralize epilepsilerdeki etkileri bilinmemektedir. Bu nedenle, bu çalışmada alkolün akut ve subkronik uygulanımlarının genetik absans epilepsili WAG/Rij sıçanlarda SWD üzerine etkileri incelendi. Tüm gruplarda 1 saatlik bazal EEG aktivite kaydından sonra, akut alkol gruplarındaki hayvanlara 50 mg/kg, 250 mg/kg ve 1 g/kg i.p alkol, kontrol grubundaki hayvanlara %0,09'luk serum fizyolojik enjeksiyonları yapıldı ve EEG kayıtlarına 3 saat daha devam edildi. Subkronik alkolün etkilerinin inceleneceği grupta bazal EEG kayıtlarından sonra 13 gün boyunca günde iki kez i.p olarak etanol subkronik olarak enjekte edildi. 13 gün boyunca alkol alımından sonraki 12 saatlik bir yoksunluk periyodunu takiben 1 saatlik EEG kayıtları alındı. Ondördüncü gündeki son alkol enjeksiyonunu takiben EEG kayıtları tekrar analiz edildi. SWD sayı ve süreleri hesaplandı. İlaç öncesi ve sonrası hayvanlarda spontan davranışlar da gözlendi ve horizontal lokomotor aktiviteleri otomatik olarak kaydedildi. Kayıtlar sonrasında kan alkol düzeylerini saptamak için kan örnekleri alındı. Sonuçlarımıza göre; akut ve kronik alkol uygulanımları SWD oluşumlarını istatistiksel olarak anlamlı derecede baskılamaktadır. Oniki saatlik bir yoksunluk ise SWD sayı ve sürelerinde artış oluşturmaktadır. Öte yandan, sonuçlarımız düşük doz alkol uygulanımının lokomotor aktivitede artış, yüksek doz ve kronik alkol uygulanımlarında ise lokomotor azalmaya yol açtığını göstermektedir. Sonuçlarımız, eksitatör nörotransmitter sistem üzerine olan baskılayıcı etkisi ve bilinç düzeyinde değişiklikler oluşturarak alkolün absans epilepsi nöbetlerini baskılayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Although the effects of acute and chronic administration of ethanol on the generalized convulsive epilepsy are well known, its effects on the non-convulsive generalized epilepsy are not well known. Therefore, we aimed to investigate to the acute and subchronic administration of alcohol on SWD (spike-wave discharges) in genetically absence epileptic WAG/Rij rats. Following a one-hour-record of basal EEG (electroencephalogram) activity in all groups, 50 mg/kg, 250 mg/kg, and 1 g/kg, i.p alcohol was injected to the rats in acute alcohol groups, and %0,09 serum physiologic was injected to the rats in control group. Then the EEG records were continued for three hours. Ethanol was injected i.p. (intraperitoneal) subchronically to the group, on which the effects of subchronic alcohol were investigated, twice daily during the periods of 13 days. After an hour, the EEG records were done. Following an abstinence period of 12 hours, EEG records were done for an hour at fourteenth day. After the last alcohol injection fourteenth day EEG records were done and analyzed for the evaluation of the number and total duration of SWD. Spontaneous behaviors of rats were also observed before and after an alcohol administration. Their horizontal locomotor activities were recorded automatically. After the records, blood samples were taken to determine their blood alcohol levels. According to our results, acute and chronic administration of alcohol significantly decrease to the occurence of the SWD. However, abstinence period of twelve hours increase both of the number and duration of SWD significantly. On the other hand, our results also showed that administration of low level alcohol increased locomotor activity, whereas high dose and chronic alcohol administration reduced locomotor activity. Our results showed that, alcohol can induce an decrement in absence epileptic seizure by changing the consciousness level and modulating excitatory neurotransmitter system.