Türkiye'de sürdürülebilir yeşil kampüs uygulamalarının üniversite tanıtım filmleri açısından analizi
Analysis of sustainable green campus applications in Turkey in terms of university promotional movies
- Tez No: 806438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAADET ZEYNEP VARLI GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ortaya çıktığı dönemlerde sadece çevresel açıdan ele alınan 'sürdürülebilirlik' kavramı süreç içerisinde; yoksulluğun azaltılması ve işsizlik gibi sorunların çözümü, gelir dağılımındaki eşitsizliğin önlenmesi ve gelecek kuşakların da doğal kaynakları bizlerle eşit şartlarda kullanabilmesinin sağlanması gibi ekonomik ve sosyal boyutlardaki birçok hedefin de öncelikli hale gelmesiyle daha kapsamlı hale gelmekte; bu doğrultuda yürütülen faaliyetler ise ciddi etkileriyle beraber ülke politikalarına yansımaktadır. Dünyada önde gelen birçok işletme, sivil toplum kuruluşu, kamu kurum ve kuruluşları gibi, üniversiteler de toplumu eğitme ve öncü olma misyonları doğrultusunda, yürüttükleri çeşitli çalışmalarla sürdürülebilirlik faaliyetlerine katkı sağlamaktadır. Çalışmada, üniversitelerin, sürdürülebilirlik içerikli kavramları, kurum imajı açısından nasıl ve ne oranda kullandığını tespit edebilmek amacıyla 2022 Endonezya Üniversitesi GreenMetric Dünya Üniversiteleri (Yeşil Ölçüm-UI GM WUR) sıralaması kapsamında Türkiye'de dereceye giren ilk 15 üniversitenin tanıtım filmleri analiz edilmiş; verilen iletilerin paralellik gösterip göstermediğini tespit etmek amacıyla kurumsal internet siteleri de genel olarak incelenmiştir. Söz konusu 15 üniversiteden 2'sinin ne tanıtım filmlerinde ne de kurumsal internet sitelerinde sürdürülebilirlik kavramlarına değindiği görülmüştür. İncelenen üniversitelerden 9'unun; sürdürülebilirlik konusunda kapsamlı çalışmalar yürütmelerine ve GM WUR kapsamında önemli dereceler elde etmelerine rağmen, bunlardan 8'i tanıtım filmlerinde sürdürülebilirlik konusuna yeterince yer vermemiştir. Diğer 6 üniversitenin ise tanıtım filmlerinde sürdürülebilirlik konusuna hiç yer vermediği görülmektedir. Söz konusu 15 üniversiteden tanıtım filmlerinde sürdürülebilirlik kavramlarına yer veren 9 üniversitenin 6'sının kurumsal internet sitelerine bunu yansıttığı görülmüştür. İncelenen 15 üniversiteden 4'ü ise internet sitelerinde bahsedilmesine rağmen, tanıtım filmlerinde sürdürülebilirliğe değinmemiştir. Sonuç olarak; tanıtım filmlerinde sürdürülebilirlik vurgusu yapan üniversitelerin çoğunun, iletilerini içerik ve süre açısından yeterli oranda yansıtamadığı, kurum imajı açısından öneminin ise yeni yeni anlaşılmaya başlandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Initially, the concept of 'sustainability' was only considered from an environmental perspective. Over time, it became more comprehensive as many goals in economic and social dimensions such as the solution of poverty and unemployment problems, prevention of income distribution inequality and the ability of future generations to use natural resources on equal terms with us. Also, the activities carried out in this direction are reflected in the policies of the country with their serious effects today. Like many leading businesses, non-governmental organizations, public institutions and organizations in the world, universities also contribute to sustainability activities with various studies they carry out, in line with their mission of educating the society and being a pioneer. In this study, within the scope of 2022 Indonesia University GreenMetric World Universities (Green Measurement-UI GM WUR) ranking, the promotional films of the first 15 universities from Turkey were analyzed to determine how and to what extent sustainability concepts are used in terms of corporate image. Corporate websites were also examined in general to observe whether there is any parallelism between the messages given. It was observed that 2 of these 15 universities mentioned the concepts of sustainability neither in their promotional films nor in their corporate websites. Although 9 of the universities examined carry out extensive studies on sustainability and have achieved significant degrees within the scope of GM WUR, it was seen that 8 of them did not sufficiently include the subject of sustainability in their promotional films. Also other 6 universities did not even include the subject of sustainability in their promotional films. While 6 of the 9 universities that included the concepts of sustainability in their promotional films did not reflect this on their corporate websites. 4 of the 15 universities mentioned sustainability on their websites but they did not mention it in their promotional films. As a result, most of the universities that emphasize sustainability in their promotional films cannot adequately reflect their messages in terms of content and duration on their websites; but it is thought that its importance in terms of corporate image is just beginning to be understood.