Online grocery shopping behavior within the theory of planned behavior: Comparison between Turkey and UK
Planlı davranış teorisi kapsamında online market alışverişi davranışı: Türkiye ve Birleşik Krallık kıyaslaması
- Tez No: 806457
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİHAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Online market alışverişi, özellikle Covid-19 pandemisinden sonra değişen müşteri davranışları ile e-ticaret bünyesinde önemli derecede büyüme sağlamış bir sektör olmuştur. Market alışverişinin fiziksel mağazalardan çevrimiçi kanallara geçişi ilerledikçe, müşteri davranışlarını anlamak önemli hale gelmiştir. Bu bağlamda, öncelikle müşterilerin online market alışverişi davranışını etkileyen faktörleri anlamayı amaçladık. Bu faktörleri belirlemek için planlı davranış teorisi kullanılmıştır. Oluşturulan kavramsal çerçeve geçmiş çalışmaların ışığında farklı faktörlerle genişletilmiştir. Tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol, algılanan kullanışlılık, algılanan kullanım kolaylığı ve algılanan riskin etkileri, satın alma niyeti ve davranışını anlayabilmek için değerlendirilmiştir. Bu çalışma ayrıca, farklı bölgelerdeki müşterileri karşılaştıran herhangi bir çalışma bulunamadığından, bu faktörlerin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki müşteriler arasında nasıl farklılık gösterebileceğini anlamayı amaçlamıştır. Bu bağlamda, İngiltere ve Türkiye temsili ülkeler olarak seçilmiştir. Online bir anket hazırlanmış, Türkiye'den 231 ve Birleşik Krallık'tan 224 katılımcıdan veri toplanmış ve toplanan bu veriler regresyon ve T-Testi analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular, algılanan risk dışındaki tüm faktörlerin satın alma niyetini önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Bunlar arasında tutumun en büyük etkiye sahip faktör olduğu görülmüştür. Ayrıca, Türkiye'deki müşterilerin online market alışverişini İngiltere'dekilere kıyasla daha kullanışlı ve daha az riskli buldukları ve satın alma süreci üzerinde daha yüksek düzeyde kontrol algıladıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Online grocery shopping has been a significantly growing industry under e-commerce by changing customer behavior, especially after the Covid-19 pandemic. As the transition of grocery shopping from brick-and-mortar stores to online channels has progressed, it has become essential to understand customer behavior. In this context, we first aimed to understand factors that affect customers' online grocery shopping behavior. The theory of planned behavior was employed to determine these factors. The conceptual framework was also extended by different constructs in light of previous studies. The effects of attitude, subjective norm, perceived behavioral control, perceived usefulness, perceived ease of use, and perceived risk were assessed to understand the buying intention and behavior. This paper also aimed to understand how these constructs may differ between customers in developed and developing countries since no studies have been found comparing customers in different regions. In this context, the UK and Turkey were chosen as representative countries. An online survey was prepared, and data were collected from 231 respondents from Turkey and 224 from the UK and analyzed employing regression and T-Tests analyses. Findings indicated that all the mentioned constructs except perceived risk significantly affected the purchase intention. Among them, the attitude was observed to be the dimension with the largest effect. It was also found that customers in Turkey find online grocery shopping more useful and less risky than those in the UK and perceive a higher level of control over the purchase process.