Sosyal medya istihbaratında büyük verinin yeri ve önemi
The place and importance of big data in social media intelligence
  1. Tez No: 806456
  2. Yazar: VEYSEL KADİR TEMELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜRŞAD GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Açık Kaynak İstihbaratı, kapsamı sebebiyle en çok tercih edilen ve maliyeti en düşük istihbarat toplama yöntemlerinden biridir. Artan dünya popülasyonu ve bu durumun beraberinde getirdiği devasa miktardaki fiziksel ve sanal veri yığınları Açık Kaynak İstihbaratının çatısı altında değerlendirilebilecek spesifik bir toplama yöntemi olan Sosyal Medya İstihbaratını ortaya çıkarmıştır. Fiziksel veriden ziyade sosyal ağlardan elde edilebilecek verilere odaklanan Sosyal Medya İstihbaratı, Büyük Veri olarak adlandırılan veri gruplarından azami ölçüde faydalanmaktadır. Nitekim, bu devasa veri grupları günlük hayatınızı kolaylaştırmak ve toplumsal güvenliği sağlamak için toplanmakta ve analiz edilmektedir. Ancak sosyal medya hesapları, kişisel bloglar veya çevrimiçi gazete yorumları gibi toplanan verilerin büyük bir kısmının dolaylı veya doğrudan erişilebilir olması bireysel veya kitlesel güvenlik açıklarına neden olabileceği değerlendirilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, Büyük Veriden elde edilecek verilerin bir istihbarat toplama yöntemi olan Sosyal Medya İstihbaratında nasıl kullanılabileceğini araştırmaktır. Çalışmanın bir diğer amacı ise Sosyal Medya İstihbaratının istihbarat faaliyetlerindeki yeri ve öneminin belirlenmesi ve Büyük Verinin avantaj ve dezavantajlarını istihbarı açıdan değerlendirmektir.
Özet (Çeviri)
Open Source Intelligence is one of the most preferred and cost-effective intelligence gathering method due to its scope. The increasing world population and the huge amount of physical and virtual data it brings with it have revealed Social Media Intelligence, which is a specific gathering method that can be evaluated under the umbrella of Open Source Intelligence. Social Media Intelligence, which focuses on the data that can be obtained from social networks rather than physical data, is fed to the maximum extent from data groups called Big Data. Indeed, these huge data groups are collected and analyzed in order to facilitate your daily life and provide societal security. But, it is predicted that a large part of the data collected such as social media accounts, personal blogs or online newspaper comments are indirectly or directly accessible which will cause individual or mass security vulnerabilities. The main purpose of this study is to delve how the data to be obtained from Big Data can be used in Social Media Intelligence, which is an intelligence gathering method. Another purpose of the study is to determine the place and importance of Social Media Intelligence in intelligence activities and to evaluate the advantages and disadvantages of Big Data in terms of intelligence.