حاشية الـمطَوَّل على البيان للكِرماستي دراسة وتحقيق
Yusuf b. Hüseyin el Kirmastî'nin Hâşiye 'ala'lmutavveladlı eserinin tahkiki (Beyân kısmı)
  1. Tez No: 806488
  2. Yazar: AHMET NECCAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRETTİN BOLELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Bu araştırma, elâgat ilmindeki tasnif hazinelerinden birini gün ışığına çıkarıp okuyucuların istifadesine sunmayı amaçlamaktadır.aynı şekilde, Fakih Imam El-Karmasti'nin Şeyhi El-Taftazani'nin kitabına koyduğu Al-Mutavvel üzerine“Hashiyat Al-Bayan”adlı kitabında onu ve yorulmak bilmez eserini tanımlayarak, muhterem derleyicinin hakkının bir kısmını yerine getirmeyi arz ediyoruz. Bu eser bir giriş ve iki ana bölüm üzerine kurulmuştur. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, el yazmasının seçilme nedeni, önemi, amaçları, çalışma metodolojisi ve araştırmayı yazarken izlenilen plandan bahsedilmiştir. Daha sonra üç bölüme ayırılan bölüme geçilmiştir. İlk bölüm, Kermasti yazarını ve dönemini politik ve bilimsel olarak tanımlamaya ve araştırmanın amacına hizmet edecek bazı tarihsel yönlere ayrılmıştır. İkinci bölümü, bu haşiyenin yerleştirildiği orijinal kitaba Al-Taftazani'nin Al-Mutavvel adlı esere atıfta bulunulmuştur. Kitabı ve yazarını kısaca, Daha sonra tahkik edilen kitabın adının geçerliliği, yazara nispeti, kaynakları ve yazarın tasnif yaklaşımı ele alınmıştır. Son olarak, üçüncü bölümde eserler arasında nüshaların açıklamasını ve kitabın doğrulanmasında izlenen kuralları içerdiğinden, araştırmada kullanılan yöntem açıklığa kavuşturulmuştur. İlk bölümü, bu onurlu el yazmasının gerçekleşmesinde ulaştığım en önemli fikirleri ortaya koyduğum bir sonuç bölümü ile bitirdim. Bu bölüme tahkik edilen ana metnini içeren ikinci bir bölüm ekledim; İçinde nüshalar arasında bulduğum farklılıkları, eklemeler veya eksiklikler olup olmadığını belirttim Ve burada geçen sözleri de sahiplerine nispet edip, mümkün olduğu kadar orijinal kitaplarında onlara atıfta bulundum. Nüshalar arasında yer alan düzeltmeler ve kısaltmaları dipnotta beyan ettim. Elimden geldiğince yazarının istediği gibi el yazmasının metnini gün ışığına çıkarmaya çalıştım. Allah bizi bu çalışmada muvaffak eylesin.
Özet (Çeviri)
This research presents one of the treasures of Rhetoric to the readers to gain some of its benefits, and give some attribute to the author, Al-Kirmâstî, and his efforts in 'Hashyiet al-Mutawwal' in which he explained the book of his teacher. This research is divided into an introduction and two main sections. The introduction contains the reasons behind selecting this topic, its importance, goals, research methodology and plan. Firstly, the study section which contains three chapters. The first chapter introduces the author: his name, lineage, sheikhs, books, and other scholars' compliments of him, and describes his age politically and scientifically. The second chapter introduces the original book, 'al-Mutawwal', and its author. Then, it moves on to discusses the book under investigation, including the validity of its name, attribution to its author, resources and approach composing it. The third chapter clarifies the method used in the investigation, provides a description of the copies of the manuscript, as well as the methodology adopted in the textual criticism. This section closes with the results derived from this investigation. Secondly, the script section contains the text of the book in which I referred to the differences between the manuscripts, addition or truncation; attributed quotes to their authors, and provided citations from the original books when possible. Moreover, I referred to the corrections and abbreviations provided within the manuscripts in the footnotes seeking to present the book as its original author wanted, and Allah, God Almighty, is the Grantor of success.