Fen bilimleri öğretmenlerinin eğitim bilişim ağı (EBA) kullanma durumlarının belirlenmesi: Aksaray örneği
Determination of EİN use of science teachers: Aksaray example
- Tez No: 806487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YADİGAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemizde FATİH projesi kapsamında geliştirilen EBA uygulaması içeriklerle zenginleştirilerek kullanımı giderek artmaktadır. EBA uygulamasını kullanan öğretmenlerin teknoloji kullanımıyla ilgili alt yapıya sahip olması gerekmektedir. Bu bağlamda fen bilimleri öğretmenlerin EBA kullanım durumunun farklı değişkenlerle (Cinsiyet, yaş, kıdem, öğrenim durumu, hizmet öncesi teknoloji eğitimi vb.) doğrudan ilgili olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın amacı Aksaray Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda görev yapan Fen Bilimleri Öğretmenlerinin EBA bilgi düzeyi ve kullanma durumlarının belirlenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemine göre betimsel ve ilişkisel tarama modelinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim-öğretim yılında MEB'e bağlı resmi ve özel okullarda çalışan 130 kadın, 70 erkek olmak üzere 200 Fen Bilimleri Öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini ise 2022-2023 eğitim-öğretim yılında Aksaray'da Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ortaokullarda görev yapan 50 kadın, 15 erkek olmak üzere 65 fen bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Bu amaca yönelik veri toplama aracı olarak 2 aşamadan oluşan EBA Bilgi Düzeyi Ve Kullanım Durumları Ölçeği geliştirilip, ölçek maddeleri hazırlandıktan sonra kapsam ve görünüş geçerliliği için uzman görüşüne başvurularak son hali verişmiştir. SPSS26 paket programı ile analizler yapılarak betimsel istatistiklerde elde edilen verilerin frekans, yüzde değerleri yorumlanmıştır. Araştırma sonucu EBA'nın amacına uygun kullanıldığını gösterse de kullanma sıklıklarının istenilen seviyede olmadığı görülmüştür. EBA sitesi incelenerek tespit edilen sorunlara çözümler bulup sitenin belirlenen hedefler doğrultusunda amacına ulaşmasına katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
In our country, the Education İnformation Network (EIN) application developed within the scope of the The Movement to Increase Opportunities and Improve Technology project is enriched with content and its use is increasing. Teachers using the EIN application should have the infrastructure related to the use of technology. In this context, it is thought that the EIN use of science teachers is directly related to different variables (gender, age, seniority, education level, preservice technology education, etc.). The aim of the study is to determine the EIN knowledge and usage status of Science Teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Aksaray. The research was conducted in descriptive and relational survey model according to the quantitative research method. The universe of the research consisted of 200 ScienceTeachers, 130 women and 70 men, working in public and private schools affiliated to the Ministry of National Education in the 2022-2023 academic year. The sample of the study consists of 65 science teachers, 50 females and 15 males, working in secondary schools affiliated to the Ministry of National Education in Aksaray in the 2022-2023 academic year. As a data collection tool for this purpose, the EIN Knowledge Level and Use Cases Scale, which consists of 2 stages, was developed, after the scale items were prepared, they were finalized by consulting experts for content and face validity. The frequency and percentage values of the data obtained in descriptive statistics were interpreted by making analyzes with the SPSS26 package program. Although the result of the research showed that EIN was used in accordance with its purpose, it was seen that the frequency of use was not at the desired level. By examining the EIN site, it is possible to find solutions to the identified problems and contribute to the site's achievement of its purpose in line with the determined targets.