Defterdar Sarı Mehmed Paşa'nın 'Nesâyihü'l Vüzerâ ve'l Ümerâ' adlı eserinin günümüz devlet yönetimi ve toplum hayatına etkisi bağlamında analizi
Analysis of the book titled 'Nesâyihü'l Vüzerâ ve'l Ümerâ' of the Minister of Finance Mehmed Pasha in the context of its impact on today's state administration and social life
  1. Tez No: 806498
  2. Yazar: RAHİME TORAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL PIRLANTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun teşkilat yapısı 'dâire-i adliye' olarak isimlendirilen bir anlayış üzerine kurulmuştur. Devlet, Kanuni Sultan Süleyman döneminden sonra eski ihtişamlı yıllarını gittikçe kaybetmiş idari, mali, eğitim ve hukuk alanlarında çağının gerisinde kalmaya başlamıştır. Osmanlı Devleti'nin tekrar eski gücüne kavuşması amacına yönelik devlet adamları, düşüncelerini ihtiva eden raporlar hazırlamışlardır. Lütfi Paşa,“Âsafnâme”adlı eseri Kâtip Çelebi ise“Düstûrü'l Amel”isimli eserleri kaleme alarak devletin bekası için çözüm önerilerinde bulunmuşlar ve bozulmaların nedenlerini açıklamışlardır. XVIII. yüzyılda Defterdar Sarı Mehmed Paşa ise“Nesâyihü'l-Vüzerâ ve'l- Ümerâ”adlı eseriyle yaşadığı dönemi iyi analiz ederek çözüm önerilerinde bulunmuştur. Çalışmada müellifin bu eserinden yola çıkarak XVI. yüzyılın sonlarından XVIII. yüzyıl' ın ortalarına kadar Osmanlı devletinin yönetim sisteminde ve toplum düzeninde meydana gelen problemlerin neler olduğu ve bunlara ne gibi çözüm önerilerinde bulunduğu ele alınacak bunun yanında eserde yer alan konuların günümüzün devlet yönetimi ve toplum hayatına etkisi bağlamında analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The organizational structure of the Ottoman Empire was based on an understanding called 'dâire-i adliye'. After the reign of Suleiman the Magnificent, the state gradually lost its former glory and started to lag behind its age in administrative, financial, educational and legal fields. In order for the Ottoman Empire to regain its former power, statesmen prepared reports containing their thoughts. Lütfi Pasha's“Âsafnâme”and Kâtip Çelebi's“Düstûrü'l Amel”offered solutions for the survival of the state and explained the causes of deterioration. In the eighteenth century, Defterdar Sarı Mehmed Pasha analyzed the period he lived in and proposed solutions with his work“Nesâyihü'l-Vuzerâ ve'l- Ümerâ”. In this study, based on this work of the author, the problems that occurred in the administrative system and social order of the Ottoman state from the end of the XVIth century to the middle of the XVIIIth century and what kind of solutions he proposed to them will be discussed, as well as the issues in the work will be analyzed in the context of the impact of today's state administration and social life.