Kâtip Çelebi'nin Düstûrü'l-Amel li-Islâhi'l-Halel ve Defterdar Sarı Mehmed Paşa'nın ?Nesâyihü'l-Vüzerâ Ve'l-Ümerâ? adlı eserlerine göre osmanlı yönetim anlayışı ve toplum düzeni
Ottoman governance understanding and social order according to the book of Kâtip (Clerk) Çelebi Düsturü?l-Amel li-Islâhi?l-Halel and Defterdar Sarı Mehmed Pasha?s Nesâyihü?l-Vüzerâ Ve?l-Ümerâ
- Tez No: 227034
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Osmanlı Devleti'nin ?Klâsik Dönem? veya ?Altın Çağ? olarak adlandırılan döneminin sona ermesi, devlet kurumlarında ve toplumsal yapıda sorunların başlaması, Osmanlı devlet adamlarını bu konuyla ilgilenmeye yöneltmiştir. Osmanlı Devleti'nin güçlü olduğu dönemi yaşayan bu devlet adamları devletin tekrar eski gücüne kavuşması amacına yönelik düşüncelerini içeren raporlar hazırlamışlardır.Kâtip Çelebi ve Defterdar Sarı Mehmed Paşa da devlet görevinde bulunmuş kişiler olarak devlet düzeninde oluşan sorunların çözülmesine yardımcı olmak ve tecrübelerini aktarmak amacıyla kitaplarını kaleme almışlardır.Siyasetnâme veya ıslahatnâme adı verilen bu kitaplarda devletin eski gücüne kavuşması için ?kanûn-ı kadîm?e uyulması istenmektedir. Islahatnâme yazarlarının dönülmesini istedikleri yönetim anlayışı ve toplum düzenini ?adâlet dâiresi? ve ?erkân-ı erbaa? kavramları ile ?emanetin ehline verilmesi? ve ?reâyâya iyi davranılması? ilkeleri oluşturmaktadır.Anahtar Kelimeler1.Osmanlı Yönetim Anlayışı ve Toplum Düzeni2.Islahatnâme3.Kâtip Çelebi ve Defterdar Sarı Mehmed Paşa4.Adâlet Dâiresi5.Erkân-ı Erbaa
Özet (Çeviri)
As a result of the fact that the period of the Ottoman Empire which was named as ?Classical Period? or ?Golden Era? terminated, and problems emerged in the state institutions and social structure, Ottoman statesman were channelled to deal with this issue. Having lived in the strong period of the Ottoman Empire, these statesmen prepared reports including their opinions related to the recovery of the state.Kâtip Çelebi and Defterdar Sarı Mehmed Pasha wrote their abovementioned books in order to help solving the problems emerged in the state order and to transfer their experience as people who had served in the state.In these books which are named as Siyasetnâme or Islahatnâme, in order for the state to recover, it is required that Kanûn-ı Kadîm (Code of the Ottoman State) is implemented. The governing understanding and the social order to which the Islahatname writers wanted turn back is composed of ?adâlet dairesi? (circle of justice) and ?erkân-ı erbaa? (society theory consisting of four pillar, namely ulema, soldier, merchant and reaya) concepts, and ?giving the custody to the competent person? and ?behaving well to the reâyâ? principles.Key Words1.Ottoman Governance Understanding2.Islahatnâme3.Kâtip Çelebi and Defterdar Sarı Mehmed Pasha4.Adâlet Dairesi (circle of justice)5.?Erkân-ı Erbaa? (society theory consisting of four pillars, namely ulema, soldier, merchant and reâyâ)