Nevşehir ilinde bulunan sıcak hava balonu pilotlarında işitme kaybı, tinnitus, vertigo ve hiperakuzi ölçek sonuçlarının değerlendirilmesi
Evalouation of hearing loss, tinnitus, vertigo and hyperacusis scale results in hot air balloons pilots in Nevşehir province
- Tez No: 806499
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın amacı, Nevşehir'de bulunan sıcak hava balonu pilotlarında yüksek ses ve basınçtan oluşabilecek periferik ve vestibüler problemleri khalfa hiperakuzi ölçeği, tinnitus engellilik anketi, vertigo dizzness dengesizlik anketi, vertigo semptom skalası, yetişkinler için işitme engeli ölçeği ile inceleyerek bu konu hakkında literatüre katkı sağlamaktır. Çalışmaya Nevşehir ilinde bulunan 131 sıcak hava balonu pilotu dahil edildi. Sıcak hava balonu pilotlarına Kapadokya Üniversitesi Katılımcı Bilgilendirme ve Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Yetişinler için İşitme Engeli Ölçeği, Khalfa Hiperakuzi Ölçeği, Tinnitus Engellilik Anketi, Vertigo Dizznes Dengesizlik Anketi, Vertigo Semptom Skalası anketlerinden kendilerine en uygun olan ifadeyi işaretlemesi istenmiştir. Araştırmaya alınan verilerin analizleri SPSS (Statistical Program in SocialSciences) 25 programı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya alınan verilerin Normal dağılıma uyup uymadığı KolmogorovSmirnow Testi ile kontrol edilmiştir (Alpar, 2020: 147). Karşılaştırma testleri için anlamlılık düzeyi (p) 0,05 olarak alınmıştır. Değişkenlerde Normal dağılım sağlanmadığı için (p>0,05) analize parametrik olmayan test yöntemleri ile devam edilmiştir. Yapılan yetişkinler için işitme engeli anket sonucunda 131 sıcak hava balonu pilotunun 1,3 lük ortalamasıyla sıcak hava balonu pilotlarının yetişkinler için işitme engelli anket sonucuna göre engel durumunun olmadığı sonucu elde edilmiştir. Yine 131 sıcak hava balonu pilotuna uygulanan ankelere göre 5.02 lik ortalama ile sıcak hava balonu pilotlarında hiperakuzi bulgusuna rastlanılmamış olup tinnitus engellilik anketi sonuçlarına göre ise 26,52 sonucuna varılmışır. Bu sonuca göre 18-36 puan derece 2 yani çevredeki ses tinnitusu baskılayabilir şeklinde sonuca ulaşılmıştır. Vertigo dizzines dengesizlik anketi sonucunda ise semptomlar 3,15 olarak bulunmuş olup bu ortalamaya göre sıcak hava balonu pilotlarında vertigo dizznes ve dengesizlik probleminin mevcut olmadığı sonucuna varılmıştır. Yine pilotlarda uygulamış olduğumuz vertigo semptom skalası sonuçlarına bakıldığında 12 puan ve üzeri bize şiddetli baş dönmesi olduğunu gösterirken 131 sıcak hava balonu pilotlarının ortalamasının 1,22 olduğu görülmektedir. Bu sonuca göre yapılan anket çalışmaları sıcak hava balonu pilotlarının maaruz kaldıkları gürültü ve basınç, dizzines dengesizlik ve vertigo oluşumuna neden olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the literature by examining the peripheral and vestibular problems that may arise from high sound and pressure in hot air balloon pilots in Nevşehir, using the Khalfa Hyperacusis Scale, Tinnitus Disability Questionnaire, Vertigo Dizziness Imbalance Questionnaire, Vertigo Symptom Scale, and Hearing Impairment Scale for Adults. The study included 131 hot air balloon pilots in Nevşehir. The pilots were asked to mark the most suitable expression from the Cappadocia University Participant Information and Consent Form, Demographic Information Form, Hearing Impairment Scale for Adults, Khalfa Hyperacusis Scale, Tinnitus Disability Questionnaire, Vertigo Dizziness Imbalance Questionnaire, and Vertigo Symptom Scale. The data collected for the study were analyzed using the SPSS (Statistical Program in Social Sciences) version 25. The normal distribution of the collected data was checked using the Kolmogorov-Smirnov test (Alpar, 2020: 147). A significance level (p) of 0.05 was taken for the comparison tests. Since the variables did not follow a normal distribution (p>0.05), non-parametric test methods were used for the analysis. According to the results of the Hearing Impairment Scale for Adults, it was obtained that the average score of 1.3 from the 131 hot air balloon pilots indicated that they did not have any hearing impairment. Similarly, according to the results of the applied questionnaires to the 131 hot air balloon pilots, no hyperacusis findings were found, and a score of 26.52 was obtained according to the Tinnitus Disability Questionnaire. According to this result, it was concluded that the severity was degree 2, meaning that environmental noise can suppress tinnitus. According to the results of the Vertigo Dizziness Imbalance Questionnaire, the symptoms were found to be 3.15, indicating the absence of vertigo, dizziness, and imbalance problems in hot air balloon pilots. Similarly, when we looked at the results of the Vertigo Symptom Scale applied to the pilots, it was observed that a score of 1.22 was obtained as the average, whereas a score of 12 and above indicates severe dizziness. Based on these results, the survey studies conducted have shown that exposure to noise and pressure in hot air balloon pilots does not lead to the formation of dizziness, imbalance, and vertigo.