Yeni tanı tip 1 diyabet hastalarında göz basıncı hastalığın seyri hakkında bilgi verebilir mi?
Can eye pressure in patients with a new diagnosis type 1 diabetes give information about the progress of the disease?
  1. Tez No: 806522
  2. Yazar: METİN ÇİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Tip 1 DM, tedavisi kadar hastalığın seyri sırasında meydana gelebilecek sorunlar ve komplikasyonlarıyla sorun olmuş bir hastalıktır. Çalışmamız bu amaçla; Tip 1 DM'li hastalarda göz içi basınç düzeyleri ile kan şekeri regulasyonu ve diğer parametrelerin karşılaştırılmasını ve çıkacak sonuçlar ile hastaların komplikasyonlarının önlenmesi, yaşam kalitelerinin artırılması için yeni verilerin sunulabilmesi amaçlanmıştır.MATERYAL VE METOD: Bu çalışmaya Nisan 2015- Eylül 2015 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Pediatrik Endokrinoloji ve Metabolizma Servisinde Tip 1 DM tanısıyla takip edilen 7-16 yaş grubunda toplam 30 hasta dahil edildi. Kontrol grubu olarak Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniğine diyabet şüphesi ile yönlendirilen fakat yapılan incelemelerde herhangi bir patoloji saptanmayan aynı yaş grubunda benzer cinsiyet özelliklerinde 30 kişi seçilmiştir. Hasta grubu ICA ve Anti-GAD antikor sonuçları pozitif ve negatif, 2. ve 3. kontrol HbA1C ortalaması sonucu ≤%7 olanlar kan şekeri regulasyonu iyi, >%7 olanlar ise kan şekeri regulasyonu kötü olarak, göz basınç ölçüm sonuçları (her iki göz ortalaması) ≤20 mmHg olanlar normal göz basınçlı, >20 mmHg olanlar ise anormal göz basınçlı grup olarak değerlendirilmiştir. Göz içi basınç ölçümleri tüm dünya literatüründe altın standart yöntem olan Goldmann Aplanasyon Tonometresi kullanılarak ölçülmüştür.BULGULAR: Hasta grubunda %30 kız cinsiyet (n=9) %70 erkek cinsiyet (n=21) yaş ortalaması 11.53 olup antikor pozitifliklerine bakıldığında; ICA antikoru pozitiflik oranı % 80 ( n=24), anti-GAD pozitiflik oranı ise % 76,7 ( n=23) bulunmuştur. Bu sonuçlar ile literatürlere benzer veriler elde edilmiştir. Hasta grubunda anti-GAD antikor düzeyleri ile göz içi basınç ortalamaları karşılaştırılmış, antikor pozitif grupta GİB ortalamaları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. (p=0,048) Kontrol grubu ile hasta grubu; göz içi basınç düzeyleri açısından karşılaştırılmış ve hasta grubunun, kontrol grubuna göre GİB değerleri anlamlı derecede yüksek bulunmuştur (p:
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Type 1 DM is a disease that has been a problem with the problems and complications that may occur during the course of the disease as well as its treatment. For this purpose, our study; It is aimed to compare the intraocular pressure levels, blood sugar regulation and other parameters in patients with type 1 DM and to present new data to prevent complications and increase the quality of life of patients with the results to be obtained.MATERIAL AND METHODS: A total of 30 patients aged 7-16 years, who were followed up with the diagnosis of Type 1 DM in Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, Pediatric Endocrinology and Metabolism Service between April 2015 and September 2015, were included in this study. As the control group, 30 people with similar gender characteristics were selected in the same age group, who were referred to the Pediatric Endocrinology and Metabolism Polyclinic with the suspicion of diabetes but no pathology was found in the examinations. In the patient group, ICA and Anti-GAD antibody results were positive and negative, 2nd and 3rd control HbA1C average results were ≤7%, blood glucose regulation was good, and >7% blood glucose regulation was poor, eye pressure measurement results (both eyes) (mean) ≤20 mmHg were evaluated as normal eye pressure group, and those with >20 mmHg were considered as abnormal eye pressure group. Intraocular pressure measurements were measured using Goldmann Applanation Tonometry, which is the gold standard method in the world literature.RESULTS: In the patient group, 30% female gender (n=9) and 70% male gender (n=21) mean age was 11.53. When the antibody positivity was analyzed; The ICA antibody positivity rate was 80% (n=24), and the anti-GAD positivity rate was 76.7% (n=23). With these results, data similar to the literature were obtained. Anti-GAD antibody levels and mean intraocular pressure were compared in the patient group, and mean IOP was found to be significantly higher in the antibody-positive group. (p=0.048) Control group and patient group; were compared in terms of intraocular pressure levels and the IOP values of the patient group were found to be significantly higher than the control group (p: