Yurt tutan Macarlarda bozkır kültürünün izleri
Traces of the steppe culture among the land-conquering Hungarians
  1. Tez No: 806538
  2. Yazar: ERTUNÇ GENÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Tarih, Folklore, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çok erken tarihlerden beri Avrasya bozkırlarında Türklerle beraber yaşayan Macarlar etnik ve kültürel oluşumlarını da bu çerçeve dahilinde gerçekleşmiştir. Bu sebeple Macarlar neredeyse çağdaşı bütün tarihçiler ve yıllık yazarları tarafından Türk olarak imlenmişlerdir. Göktürk ve daha sonra ardılı Hazarların idaresinde yaşamlarını sürdüren Macarlar, Hazar döneminde kendilerine isim yapmaya başlamışlardır. 9. yüzyılın sonları itibariyle Panonya'ya göç eden Macarlar burada bir süre daha Avrasya bozkırlarına ait geleneklerini ve dinlerini koruyabilmiştir. Macarlar 10. yüzyılın sonu ve 11. yüzyılın başı itibariyle Hıristiyanlaşarak bir Avrupa halkı haline gelmiştir. Ancak Macarlar bu süreçleri yaşarken eski geleneklerini kolayca unutmamışlardır.
Özet (Çeviri)
The Hungarians, who lived together with the Turks in the Eurasian steppes since ancient times, formed their ethnic and cultural identity within this context. For this reason, they were labelled as Turks by almost all medieval historians and annalists. The Hungarians was under the rule of the Köktürks and later the Khazars and started to became a significant people during the Khazar period. By the end of the 9th century, the Hungarians migrated to Pannonia, where they were able to preserve their old religion and the tradition of the Eurasian steppes for a while. By the end of the 10th century and the Beginning of the 11th century, Hungarians converted to Christian and begin to be Europeanized in full course. However, they did not easily forget their old traditions during those developments.