Yenidoğan sarılıklarında transkutan bilirubin ve total serum bilirubinin karşılaştırılması ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Comparison and evaluation of the safety of transcutan bilirubin and total serum bilirubin i̇n newborn jaundice
  1. Tez No: 806539
  2. Yazar: ÖMER UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAHVECİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenidoğan Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmamızda total serum bilirubin (TSB) düzeyleri ile transkutan bilirubinometre aracılığı ile ciltten ölçülen total bilirubin düzeyleri arasında korelasyon olup olmadığını ve transkutan bilirubin (TKB) ölçümlerinde güvenilirliğin hangi değerden sonra bozulduğunu tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya yenidoğan hiperbilirubinemisi nedeniyle fototerapi almak için yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan gestasyon yaşları 36+6/7 ile 42 hafta arası olan sınırda prematüre ve term bebekler dâhil edildi. TSB ölçümü için venöz kan alma işleminden ±10 dakika aralığında alın, göğüs ve karın cildinden MBJ20 TKB cihazı ile ardışık 3 ölçüm yapılıp ortalamaları alındı. TSB ve TKB'den elde edilen veriler arasındaki ilişki istatistiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda gestasyon yaşı ≥ 36+6/7 hafta olan sınırda prematüre ve term olmak üzere toplamda 200 yenidoğanın dâhil edildiği fototerapi öncesi ve fototerapi sonrası 630 sayıda venöz, 627 sayıda ciltten ölçüm yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to determine whether there is a correlation between total serum bilirubin (TSB) levels and total bilirubin levels measured from the skin using a transcutaneous bilirubin meter, and after which value the reliability of transcutaneous bilirubin (TKB) measurements deteriorates. Material-Method: Borderline premature and term babies with gestational ages between 36+6/7 and 42 weeks who were admitted to the neonatal intensive care unit for phototherapy due to neonatal hyperbilirubinemia were included in the study. For TSB measurement, 3 consecutive measurements were made with MBJ20 TKB device from the forehead, chest, and abdomen skin in the range of ±10 minutes from venous blood collection, and the averages were taken. The correlation between the data obtained from TSB and TKB was evaluated statistically. Results: In our study, Before and after phototherapy, 630 venous and 627 skin measurements were made., including 200 newborns, borderline premature and term, with a gestational age of ≥366/7 weeks.