Türkiye'de küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştıkları temel sorunlar ve Karadeniz Ereğli ilçesinde küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir uygulama
The main problems faced by smes in the Turkey and an application to SMEs in Karadeniz Ereğli
  1. Tez No: 239639
  2. Yazar: PINAR VURAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Gerek ülkemizde gerek dünyada ekonominin dinamizmini ellerinde tutan KOBİ'ler, karlılık içinde büyüyebilmek ve faaliyetlerini verimli bir şekilde gerçekleştirebilmek için yeni yatırımlar yapabilmeyi, yurt içi pazarlarda satışlarını arttırabilmeyi, dış pazarlara açılarak ihracat yapabilmeyi hedeflemektedirler. Buna karşın KOBİ'ler amaçladıkları hedeflere ulaşma yönünde gerek kendi yapılarından kaynaklanan sebeplerden, gerekse dış kaynaklı sebeplerden büyümelerini ve gelişmelerini engelleyici sorunlarla karşılaşmakta ve bu sorunları çözümlemede yetersiz kalmaktadırlar. Bu sebeple KOBİ'lerin faaliyetlerini en etkin şekilde gerçekleştirebilmede ne tür sorunlarla karşılaştıklarının belirlenmesi ve bu sorunlara çözüm önerilerinin getirilmesi büyük önem taşımaktadır.Yapılan çalışmada tüm Dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz açısından da hayati önem taşıyan ve ekonominin temel direğini oluşturan KOBİ'lerin karşılaştıkları temel sorunlar ve bu sorunlardan ne ölçüde etkilendiklerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır.Araştırmada, Karadeniz Ereğli İlçesindeki Ticaret ve Sanayi Odasından elde edilen örneklem çerçevesinden yararlanılarak ilçede faaliyet gösteren 50 KOBİ ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Anket soruları 5'li likert ölçeği kullanılarak hazırlanmıştır. Anket sonucu elde edilen bulgular istatistiksel yöntemlerle analiz edilerek, yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The SMEs that hold the dynamism of economy not only in our country but also in the world, are aiming to make new investments, raise their domestic sales and make export by coming on the overseas market, to enlarge in profitability and make their activities fruitfully. However, the SMEs are having problems that prevent them from enlarging and growing which are because of their own structure or because of outside sources and they are unable to solve their problems. Because of these reasons, it is very important to determine the problems that the SMEs have while trying to fulfill their purpose of making their activities fruitfully and find solutions to these problems.In the work, the main problems of the SMEs, which are critically important and the central pillar of the economy in the world and in our country, and how they are effected by these problems are aimed to be determined.In the research, face to face questionnaire is made by 50 SMEs by the help of the samples that are taken from Karadeniz Ereğli Chamber of Commerce and Industry. The questions of the questionnaire are prepared by using 5 likert gage. The result of the questionnaire is tried to be interpreted by analyzing them using statistical methods.