4 – 6 yaş kekemeliği olan çocukların ebeveynlerinin kekemeliğe ilişkin deneyimlerinin ve terapiden beklentilerinin incelenmesi
Investigation of experiences on stuttering and expectations from therapies of parents of 4 – 6 years old children with stuttering
  1. Tez No: 806543
  2. Yazar: HAVVA NUR YIRTIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN CANKUVVET AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Psikoloji, Linguistics, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmada okul öncesi dönem kekemeliği olan çocukların ebeveynlerinin kekemeliğe ilişkin deneyimleri ve terapiden beklentileri incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemini kullanılmış ve verilerini toplamak amacıyla 4 – 6 yaş arasında kekemeliği olan çocukların ebeveynleri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler düzenlenmiştir. Görüşmelerin sonunda toplamda sekiz (dört anne, dört baba) katılımcıdan elde edilen nitel veriler betimsel analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bu süreçte nitel araştırma inandırıcılık prosedürleri izlenmiştir. Araştırmada, elde edilen bulgular bütüncül değerlendirildiğinde; kekemelik nedeniyle kekemeliği olan çocukların gelişimlerinin birçok yönden olumsuz etkilendiği görülürken, ebeveynlerinin de birçok yönden olumsuz deneyimler (kekemeliğin olumsuz duygusal ve sosyal etkileri gibi) yaşadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırma, ebeveyn beklentilerinin karşılanması için terapilerde kekemeliği olan çocukların gelişimlerinin desteklenmesinin, kekemelik ile ilgili ebeveynlere doğru bilgilendirmeler yapılmasının ve çocuk ile nitelikli etkileşim kurulmasının önemli olduğu göstermiştir. Araştırmanın sonunda, okul öncesi dönem kekemelik terapilerine kekemeliği olan çocukların hem annelerinin hem de babalarının kekemeliğe ilişkin deneyimlerinin ve terapiden beklentilerinin sorgulanmasının terapilerin veriminin arttırılması için önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the experiences of parents of preschool children with stuttering and their expectations from the therapy were examined. Qualitative research method was used in the research and semi-structured interviews were held with the parents of children aged 4 - 6 years with stuttering to collect data. At the end of the interviews, the qualitative data obtained from a total of eight participants (four mothers, four fathers) were analyzed using the descriptive analysis method. In this process, qualitative research trustworthiness procedures were followed. When the findings obtained in the study are evaluated holistically; while it is seen that the development of children who stutter is negatively affected in many ways due to stuttering, it has been revealed that their parents also have negative experiences (such as negative emotional and social effects of stuttering) in many aspects. In addition, the research has shown that it is important to support the development of children with stuttering, to inform parents about stuttering, and to form quality interactions with the child in therapies to meet parental expectations. At the end of the research, it was concluded that it is important to question the experiences of both mothers and fathers of children with stuttering and their expectations from the intervention for increasing the efficiency of therapies in preschool stuttering therapies.