Investigation of brain CD47 expression and its relation with cognitive functions in diabetic mice models
Diyabetik fare modellerinde beyindeki CD47 ekspresyonunun ve CD47'nin bilişsel fonksiyonlarla ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 806563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ TÜTÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Diyabetes Mellitus yüksek kan şekerinin vücudun beyin gibi önemli organlarını etkilemesiyle sonuçlanan endokrin bir bozukluktur. Diyabetin neden olduğu demansın ve bilişsel bozuklukların moleküler mekanizması tam anlamıyla bilinmemektedir. CD47 immün sistem dengesinde rol oynayan bir hücre yüzeyi proteinidir. CD47'nin nörodejeneratif hastalıklarla ilişki olduğu gösterilmiştir. CD47'nin aynı zamanda tip 1 diyabet modellerinde pankreas adacıklarında da görevi olduğu bazı çalışmalarla gösterilmiştir. Bu tez çalışmasında sırasıyla STZ ve yüksek yağlı diyet ile oluşturulmuş tip 1 ve tip 2 diyabet fare modellerinde CD47 ekspresyonu ve CD47'nin bilişsel bozukluklarla ilişkisi araştırılmıştır. Farelerin bilişsel fonksiyonlarını değerlendirmek için kognitif testler ve beyindeki hipokampus bölgesinde CD47 ekspresyonunu araştırmak için immunfloresan boyamalar yapılmıştır. Sonuç olarak CD47 ekspresyonunun tip1 ve tip 2 diyabet modeli farelerde kayda değer bir derecede arttığı gözlemlenmiştir. Toplamda yapılan üç kognitif testin ikisinde de sağlıklı kontrol fareleri ve tip 1 diyabet modelinde arasında farklılık göze çarpmıştır. CD47 ve bilişsel fonksiyonlar arasında bir korelasyon görülmemiştir. En nihayetinde diyabet modellerinde hücrelerin CD47 seviyesini arttırmayı bilişsel fonksiyonlardan bağımsız bir şekilde yüksek kan şekeri seviyelerinden kendilerini korumak için bir yol olarak seçtiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Diabetes Mellitus is an endocrine disorder resulting in hyperglycaemia that affects many vital organs of the body like the brain. The detailed molecular basis of dementia and cognitive dysfunction resulting from diabetes is not totally known. CD47 is a cell surface protein working in the homeostasis of the immune system. The relation of CD47 is shown in neurodegenerative diseases. Also, CD47 has a role in pancreatic islet cells and their maintenance in T1DM models. In this thesis, CD47 expression and its relation with cognitive functions is investigated in type 1 and type 2 diabetic mice models induced with STZ and high fat diet respectively. Cognition tests were done to evaluate the animals' cognitive functions. Immunofluorescent staining and imaging were done to investigate the expression of CD47 in hippocampus region of brain tissue. As a result, it is found that there is a significant increase in type 1 and type 2 models in the expression of CD47 levels. There is also a significant difference between two cognitive tests out of three between healthy and T1DM models. Unfortunately, there was no correlation found between CD47 expressions and cognitive functions. To conclude, we think that CD47 levels in the brain may be elevated as a way of cells to protect themselves from excess blood glucose independent from cognitive functions.