The effects of role-playing on children's attention and inhibitory control skills
Rol yapmanın çocukların dikkat ve ketleyici kontrol becerileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 806564
  2. Yazar: BEYZA ŞİRVAN AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL METİNDOĞAN WISE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı, rol yapmanın erken çocukluk dönemindeki çocukların ketleyici kontrol ve dikkat becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Bu amaca ulaşmak için kontrol gruplu sontest deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada beş ve altı yaşlarındaki 90 çocuk sadece hikâye manipülasyonu, rol yapma manipülasyonu ve kontrol gruplarından birine rastlantısal olarak atanmıştır. Sadece hikâye manipülasyonu grubundaki çocuklar üstün bilişsel becerilere sahip bir karakterin hikayesini dinlerken, rol yapma manipülasyonu grubundaki çocuklara aynı hikâyeyi dinledikten sonra hikayedeki karaktere ait kırmızı bir pelerini üstlerine giymeleri için verilmiştir. Son olarak, kontrol grubundaki çocuklara ise benzer ögelerin yer aldığı ancak başkahramanın yüksek bilişsel becerilere sahip olmadığı, aynı ortamdaki çocukların parkta oynamaları konu edinen ve ağırlıklı olarak betimlemelerin bulunduğu bir hikâye sunuldu. Tüm gruplarda çocukların dikkat becerilerini değerlendirmek için Frankfurter Dikkat Testi (Raarz ve Mihling, 1971) ve ketleyici kontrol becerilerini değerlendirmek için Gece Gündüz Görevi (Gerstadt, Hong ve Diamond, 1994) sırasıyla uygulanmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçları rol yapma manipülasyonuna maruz kalan çocukların performansa dayalı ketleyici kontrol puanlarının sadece bu hikâyeyi dinleyen veya kontrol grubunda olan çocukların ketleyici kontrol puanlarından anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğunu göstermektedir. Dikkat testi sonuçları incelendiğinde ise beklendiği gibi gruplar arasında en yüksek ortalamaya rol yapma grubunun sahip olduğu ancak istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of role-playing on children's inhibitory control and attention. To achieve this goal, a posttest-only experimental group design was used. The study included five and six-year-old children who were randomly assigned to one of three study conditions; Story-Only Condition, Role-Playing Condition, or Control Condition (N = 90). Children in the Story-Only Group were exposed to a story with a high-skilled character. Children in the Role-Playing Group were given the same story with a high-skilled character but also were given a cloak of the character to take on. Finally, the control group was exposed to a story without high-skilled characters or role-playing manipulations yet including similar items and the same characters with a descriptive story of children playing in the same setting. In each group, children were given the Frankfurter Attention Test (Raarz & Mihling, 1971) and the Day and Night Stroop Task (Gerstadt, Hong, & Diamond, 1994) to examine their attention and inhibitory control. Results of the study showed that children in the Role-Playing condition demonstrated higher inhibitory control scores than those who were in Story-Only condition or control condition. When children's attention scores were analyzed, the role-playing condition had the highest mean score, as expected, for attention; however, the results did not reach the conventional levels of significance.