Examining the echo chambers of countermovements to black lives matter on twitter
Twitter'da siyahların hayatı önemlidir hareketine yönelik karşı hareketlerin yankı odalarını incelemek
  1. Tez No: 806575
  2. Yazar: KADİR CİHAN DURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAŞAK TARAKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu araştırma karşı hareketlerdeki benzer düşüncedeki insanların oluşturduğu yankı odalarının, sosyal hareketlerin doğuşundan günümüze kadar olan süreç içerisindeki değişimlerini incelemektedir. Buna göre tez kapsamında 2013 ve 2022 yılları arasında, Siyahların Hayatı Önemlidir hareketine karşı olarak ortaya çıkan“Tüm Hayatlar Önemlidir”,“Mavilerin Hayatı Önemlidir”,“Polislerin Hayatı Önemlidir”, ve“Beyazların Hayatı Önemlidir”karşı hareketlerinin yankı odalarını karşılaştırmalı incelemektedir. Bu bağlamda, yankı odalarını tanımlarken konu modelleme ve ağ analizi metotları kullanılmıştır. Bu metotların kullanılmasıyla beraber yankı odalarında bahsedilen konular ve aynı zamanda bu gruplara mensup olan üyeler rahatlıkla tanımlanmıştır. Bu durumun getirdiği avantajla birlikte 2013'ten 2022'ye kadar olan süreçte yankı odalarındaki değişimi gözlemlemek mümkün olmuştur. Bu çalışmada, yankı odalarındaki değişim temel olarak iki perspektiften incelenmiştir: yankı odalarındaki baskın konu ve yankı odalarının mensupları. Bu iki unsurun zaman içerisindeki sürekliliği, değişimi, ve karşı hareketler arasındaki farklılıkları bu çalışmanın odak noktasıdır. Buna göre tez, olağan üstü zamanlarda yankı odalarının ve mensuplarının sayısında artış eğilimi göstergiğini, yankı odalarının sürekliliğin farklı olduğunu, baskın konuların dönemsel akımlarının ve hem üyelerin hem de konuları benzer olan yankı odalarının devamlılığının karşı hareketler arasında farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research examines the changes in echo chambers formed by individuals with similar beliefs in opposition movements from their emergence to the present day. In this context, the thesis compares the echo chambers of countermovements, including“All Lives Matter”,“Blue Lives Matter”,“Police Lives Matter”, and“White Lives Matter”, which emerged in opposition to the Black Lives Matter movement, between 2013 and 2022. Topic modeling and network analysis methods were used to define the echo chambers. With the use of these methods, the topics discussed in the echo chambers and the members belonging to these groups were easily identified. This allowed for the observation of changes in echo chambers from 2013 to 2022. In this study, changes in echo chambers were examined from two perspectives: the dominant topics in the echo chambers and the members of the echo chambers. The continuity, change, and differences between countermovements in terms of these two factors are the focal points of this study. Accordingly, the thesis demonstrates that there is an increasing trend in the number of echo chambers and their members during times of crisis. It also shows that the continuity of echo chambers differs, dominant topics have distinct seasonal trends, and the continuity of the echo chambers that contain both similar members and topics varies between countermovements.