The role diverse perceived values in value co-cretion: A study on collaborative consumption
Birlikte değer yaratmada farklı algılanan değerlerin rolü: İşbirlikçi tüketim üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 806574
  2. Yazar: MUTEBER TUZCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ COŞKUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KİREZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
The Role of Diverse Perceived Values in Value Co-Creation: A Study on Collaborative Consumption Sharing economy and collaborative consumption has been gaining increasing attention recently. So, applications of these two models are examined in various research. However, the existing literature generally focuses on the hospitality and transportation sectors. One of the essential applications, the second-hand textile sector, has not been adequately studied through the lens of value co-creation lenses. Thus, this study investigates value co-creation intention in the second-hand textile industry under one research question: What are antecedents of consumers' value co-creation in collaborative consumption activities? This study mainly contributes to the sharing economy and collaborative consumption literature, but it also provides supportive contributions to the field of service marketing. In order to achieve this, an online survey was conducted with a total number of 311 undergraduates, master, and Ph.D. students who are registered universities in İstanbul. Convenience and snowball sampling methods were adopted. The findings point out that perceived values and attitudes are antecedents of value co-creation intention in collaborative consumption platforms. Besides, functional value, economic value, social value, and emotional value as perceived values directly link with attitudes and value co-creation intention. Only green value does not impact value co-creation intention directly but the value influences value co-creation intention with the help of the mediation role of attitude.
Özet (Çeviri)
Birlikte Değer Yaratmada Farklı Algılanan Değerlerin Rolü: İşbirlikçi Tüketim Üzerine Bir Araştırma Paylaşım ekonomisi ve işbirlikçi tüketim son zamanlarda giderek daha fazla ilgi görüyor. Dolayısıyla bu iki modelin uygulamaları çeşitli araştırmalarda incelenmektedir. Ancak mevcut literatür genel olarak konaklama ve ulaşım sektörlerine odaklanmaktadır. Önemli uygulamalardan biri olan ikinci el tekstil sektörü değer yaratma merceğinden yeterince incelenmemiştir. Bu nedenle, bu çalışma, ikinci el tekstil endüstrisinde ortak değer yaratma niyetini tek bir araştırma sorusu altında araştırmaktadır: Ortak tüketim faaliyetlerinde tüketicilerin ortak değer yaratmasının öncülleri nelerdir? Bu çalışma, ağırlıklı olarak paylaşım ekonomisi ve işbirlikçi tüketim literatürüne katkı sağlamakla birlikte, hizmet pazarlaması alanına da destekleyici katkılar sağlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek için lisans, yüksek lisans ve doktora olmak üzere toplam 311 kişiye online anket uygulanmıştır. İstanbul'daki üniversitelere kayıtlı öğrenciler. Kolayda ve kartopu örnekleme yöntemleri benimsenmiştir. Bulgular, algılanan değerlerin ve tutumların işbirlikçi tüketim platformlarında birlikte değer yaratma niyetinin öncülleri olduğuna işaret etmektedir. Ayrıca, algılanan değerler olarak işlevsel değer, ekonomik değer, sosyal değer ve duygusal değer, tutumlar ve birlikte değer yaratma niyeti ile doğrudan bağlantılıdır. Yalnızca yeşil değer, birlikte yaratma niyetini doğrudan etkilemez, ancak değer, tutumun aracılık rolünün yardımıyla değer birlikte yaratma niyetini etkiler.