Language aptitude and working memory in third language learning
Üçüncü dil öğreniminde dile yatkınlık ve işler bellek
- Tez No: 806581
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE GÜLCAN ERÇETİN KOCA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, görsel-uzaysal ve sözel işler bellek (İB) görevlerinin dile yatkınlık (DY) ile ilişkilerini ve bunların üçüncü dilde (D3) okuduğunu ve dinlediğini anlamayı açıklamadaki belirleyici rollerini araştırmıştır. Katılımcılar, başlangıç, orta ve üst-orta/ileri düzeylerde çeşitli ek yabancı diller öğrenen ve herhangi bir D3 öğrenmeyen bir kontrol grubu da dahil olmak üzere, İngilizce öğretmenliği anadalında öğrenim gören, anadili Türkçe olan 110 kişiden oluşmaktadır. Katılımcılar, LLAMA testleri sürüm 3 (Meara & Rogers, 2019), ileri sayı dizisi, döndürme, simetri ve işlem aralığı görevlerini (Foster ve diğerleri, 2015) tamamlamışlardır. Ayrıca, belirlenmiş dört Avrupa dilinden (Almanca, Fransızca, İtalyanca ve İspanyolca) birini öğrenen katılımcılar sertifikalı kültür enstitüleri tarafından oluşturulan genel yeterlilik sınavlarının okuma ve dinlediğini anlama bölümlerine de almışlardır. Temel bileşen analizi, sözel/fonolojik bellek (sayı aralığı, işlem aralığı ve LLAMA D), görsel-uzaysal İB (simetri ve döndürme aralığı) ve DY (LLAMA B, E, F, kısmen D) olarak yorumlanan 3 faktörlü bir çözüm ortaya çıkarmıştır. Bu üç faktör ile D3 deneyimi arasındaki ilişkiyi inceleyen tek değişkenli varyans analizleri, anlamlı olmayan sonuçlar ortaya çıkarmıştır. D3 dinlediğini anlamadaki hiyerarşik regresyon, D3 deneyimi ve DY faktörünün kümülatif olarak varyansın %45'ini açıkladığını ve DY faktörünün bu varyansın %15'ini açıkladığını göstermiştir. Aynı yordayıcı faktörler, D3 okuduğunu anlamada herhangi bir önemli varyans açıklamamıştır. Çalışma, belirli DY ve İB yetenekleri arasındaki ayrışmayı doğrulamış, ancak sözel/fonolojik hafıza yeteneklerinde bazı örtüşmeler göstermiştir. Ayrışmış olan DY faktörü, D3 dinlemede önemli ölçüde etkiliyken, okuduğunu anlamada etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationships of visuospatial and verbal working memory (WM) tasks with language aptitude (LA) and their predictive roles in explaining third language (L3) comprehension. The participants were 110 L1 Turkish-speaking majors in English language teaching, who studied various additional foreign languages for varying numbers of semesters at beginner, intermediate, and upper-intermediate / advanced levels, including a control group with no L3. They took the LLAMA version 3 (Meara & Rogers, 2019), forward digit span, rotation, symmetry, and operation span tasks (Foster et al., 2015). Participants learning one of the four designated European languages (i.e., German, French, Italian, and Spanish) also took reading and listening comprehension sections of general proficiency tests created by the certified cultural institutes. Principal component analysis (PCA) revealed a three-factor solution, interpreted as verbal/phonological memory (digit span, operation span, and partially LLAMA D), visuospatial WM (symmetry and rotation span), and LA (LLAMA B, E, F, partially D). Univariate analyses of variance on the three factors did not reveal any significant relationships with L3 experience. The hierarchical regression on L3 listening comprehension indicated that L3 experience and the LA factor cumulatively explained 45% of the variance, with the LA factor contributing an additional 15% of the variance. The same set of predictors did not explain any significant variance in L3 reading comprehension. The study confirmed the dissociation between certain LA and WM abilities, but some overlap in verbal/phonological/memory abilities. The distinctive LA factor was considerably influential for L3 listening but not reading comprehension.