Investigating the relationship between executive functions and patterning knowledge in children aged 4 to 7 years
4-7 yaş arası çocuklarda yürütücü işlevler ve örüntü oluşturma bilgisi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 806582
  2. Yazar: BURCU ŞANLI KARMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE GÜL METİNDOĞAN WISE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı 4-7 yaş arası çocukların yürütücü işlevlerinin (bilişsel esneklik, çalışma belleği ve engelleyici kontrol), yaş kontrol edildiğinde ve edilmediğinde, örüntü oluşturma bilgisi üzerindeki rolünü araştırmaktır. Örneklem, Türkiye'nin farklı illerinden gönüllü olan 50 çocuk ve ebeveynlerinden oluşmaktadır. Yaşları 47 ile 83 ay arasında değişen katılımcıların 30'u kız, 20'si erkektir ve yaş ortalaması 66,36 aydır. Çalışmada, çevrimiçi Erken Çocuklukta Örüntü Değerlendirme ölçeği, Boyut Değiştirerek Kart Eşleme (BDKE) testi, Çocukluk Dönemi Yönetici İşlev Envanteri (CHEXI) ebeveyn formu ve çalışma sonrası anket olmak üzere dört adet ölçme aracı kullanılmıştır. Örüntü oluşturma bilgisi ile anlamlı şekilde ilişkili bulunan yaş, bilişsel esneklik ve çalışma belleği değişkenleri ile hiyerarşik çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Çocukların yaşı, örüntü oluşturma bilgisini en güçlü şekilde yordayan değişken olmuştur. Buna ek olarak, bilişsel esnekliğin örüntü oluşturma bilgisi üzerindeki rolü, yaşla birlikte değerlendirildiğinde yüksek iken yaştan bağımsız olarak değerlendirildiğinde daha düşüktü. Bununla birlikte, çalışma belleği, örüntü oluşturma bilgisini anlamlı şekilde yordamamıştır. Bu çalışma, yürütücü işlevlerin örüntü oluşturma bilgisi üzerindeki rolünü araştırarak ve yürütücü işlevlerin örüntü oluşturma bilgisi üzerindeki rolünün önemli bir kısmının yaşa bağlı olduğunu öne sürerek değerli katkılar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate to what extent executive functions (cognitive flexibility, working memory, and inhibitory control) predict patterning knowledge in children aged 4 to 7 years, with and without considering their ages. The sample comprised 50 children and their parents who volunteered from different provinces of Turkey. The participants, involving 30 girls and 20 boys, ranged in age from 47 to 83 months, with an average age of 66.36 months. Four measures were used in the study, including an online Early Patterning Assessment scale, the Dimensional Change Card Sort (DCCS) test, the Childhood Executive Functioning Inventory (CHEXI) parent form, and a post-study survey. A hierarchical multiple regression analysis was conducted with age, cognitive flexibility, and working memory variables, which were significantly associated with patterning knowledge. The age of children was the variable that most strongly predicted patterning knowledge. In addition, cognitive flexibility had a higher role in patterning when considered with age, whereas it had a much less role regardless of age. However, working memory did not predict patterning knowledge. This study provided valuable insights by investigating the role of executive functions in patterning knowledge and suggesting that a significant proportion of the contribution of executive functions to patterning knowledge is age dependent.