Osmanlı Dönemi Heterodoks çevreler ve iktidar ilişkileri
Ottoman Period Heterodoks circles and power relations
  1. Tez No: 806585
  2. Yazar: NESRİN ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Devlet'inde dinin siyasî etkisi incelenmiştir. Osmanlı Devlet'i içinde bulunduğu çağın sosyal-siyasî sonucu olarak, gelişmiş bir siyaset ve hukuk geleneğine sahip olan Sünnî İslam'ı devlet dini olarak benimsemiştir. Sufizm vasıtasıyla İslam'ı tanıyan Türkmen Osmanlı toplumları ise farklı mistik-Heterodoks inançların etkisi altında kalmışlardır. Zamanla devlet yönetiminin dini ideolojisi Sünnî İslam, halkın büyük kesiminin inancı ise Heterodoks İslam olmuştur. Osmanlı Devlet'inin merkezi yönetim sisteminin sosyo-ekonomik problemler karşısında yetersiz kalması Heterodoks Türkmen zümrelerinin hayatını zorlaştırmıştır. Bu sebeple kozmopolit Orta Çağ Anadolu'sunda kurulan Osmanlı Devlet'inde zamanla Heterodoks inanç mensupları ile yönetim arasında bir gerilim oluşmuştur. Dinî motivasyonla yönlendirilmiş topluluklar büyük toplumsal hareketler meydana getirmişlerdir. Osmanlı Devlet'i kuruluş aşamasından itibaren siyasî bir tehdit algılamadıkça İslam'ın Heterodoks mezheplerine özgürlük tanımıştır. Bununla birlikte siyasî iktidara yönelik bir tehdit algılandığı zaman yönetim tarafından sıkı tedbirler alınmıştır. Bu şekilde yönetim ve Heterodoks halk arasında sosyo-politik bir çatışma başlamıştır. Bu çatışma toplumda dini ideolojik bölünmeye neden olmuştur. Bu sorunların fikir hayatına da olumsuz yansımaları olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the political effect of religion in the Ottoman Empire was examined. As a social-political conseuence of the age in which had a developed political and legal tradition, was adopted as the state religion. Turkmen Ottoman societies, which recognized Islam through Sufizm, were under the influence of different mystical-Heterodox beliefs. Over time, the religious ideology of the state administration became Sunni İslam, and the belief of the majority of the people became Heterodox Islam. The inadequacy of the central government system of the Ottoman Empire in the face of socio-economic problems made the lives of the Heterodox Turkmen groups difficult. For this reason, in the Ottoman Empire, which was established in the cosmopolitan Middle Ages Anatolia, over time, a tension arose between the members of the Heterodox faith and the administraion. Religiously motivated communities formed large social movements. Since the establishment of the Ottoman Empire, as long as it did not perceive a political threat, it gave freedom to the Heterodox sects of Islam. However, when a threat to the political power was perceived, strict measures were taken by the administration. In this way, a socio-political conflict began between the administration and the Heterodox groups. This conflict has coused religious ideological division in society. These problems also had negative reflections on intellectual life.