Kişisel verilerin korunması konusunun anayasa hukuku açısından incelenmesi
Political science and public administration examination of the protection of personal data in terms of constitutional law
- Tez No: 806586
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Veri güvenliği; verileri izinsiz erişime ve kullanıma karşı korumak amaçlı oluşturulan, veriler üzerinde yalnızca veri sahibi ve veri sahibinin açık izni (onay) bulunan kişilerin erişimini ve verileri kullanmasını sağlayan koruyucu güvenlik önlemleridir. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde veri güvenliği oldukça önemli bir konudur. Akıllı cihazlar, taşınabilir telefon, tablet, ses kaydı vb. türden cihazın kişisel kullanımın yaygınlaşmasıyla birlikte verilerin yayılması kolaylaşmaktadır. Bu nedenle her ne kadar şahsi önlemler alınsa da gündelik yaşamda veri güvenliğini sağlamak sıkıntılı noktalara gelmiştir. Kişisel verileri koruma hukuku; bireylerin Anayasa güvencesi altındaki temel hak ve özgürlükleri çerçevesinde bir özel yaşamları olduğunu, aynı zamanda kişilik haklarının bir uzantısı olarak ifade özgürlüğü, haberleşme özgürlüğü vb. türden birçok özgürlüğe sahip olduklarını ve bu özgürlükleri kullanırken kişisel verileri üzerinden kısıtlanmamaları ve bir tehdide uğramamaları gerektiğini kabul etmektedir. Bu çerçevede hukuk düzeninde kişisel verilerin korunması adına kanun ve düzenlemeler ortaya koymaktadır. 5982 sayılı Kanunla yapılan Anayasa değişikliği ile Anayasa m.20'ye“özel hayatın gizliliği ve korunması hakkı”eklenmiş ve bu madde ile birlikte kişisel verilerin korunması Anayasal güvence altına alınmıştır. Böylece kişi hak ve özgürlükleri çerçevesinde verilerin korunmasının gerekliliği, Anayasa ile teminat altına girmiştir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında kişisel verilerin korunması Anayasa Hukuku açısından değerlendirilmiştir. Giriş, birinci ve ikinci bölüm olmak üzere üç bölümden oluşan ve literatür araştırması yöntemiyle hazırlanan tez çalışmasında; Giriş bölümünde tezin genel çerçevesi çizilmiş, Birinci bölümde kişisel veriler, kişisel verilerin korunması gibi konular üzerinden genel literatür sunulmuş, İkinci ve son bölümde ise Anayasa Hukuku çerçevesinde kişisel verilerin korunması konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Data security; These are protective security measures that are created to protect data against unauthorized access and use, and ensure that only the data owner and those who have the explicit consent (approval) of the data owner can access and use the data. Data security is a very important issue in today's rapidly advancing technology. Smart devices, portable phone, tablet, voice recording, etc. With the spread of personal use of such devices, the dissemination of data becomes easier. For this reason, although personal precautions are taken, ensuring data security in daily life has come to a difficult point. Personal data protection law; individuals have a private life within the framework of their fundamental rights and freedoms under the guarantee of the Constitution, as well as freedom of expression, freedom of communication etc. as an extension of their personal rights. accepts that they have many kinds of freedoms and that they should not be restricted or threatened over their personal data while using these freedoms. In this framework, it introduces laws and regulations on behalf of the protection of personal data in the legal order. With the Constitutional amendment made with the Law No. 5982,“the right to privacy and protection of private life”was added to Article 20 of the Constitution, and with this article, the protection of personal data was guaranteed by the Constitution. Thus, the necessity of protecting data within the framework of individual rights and freedoms is guaranteed by the Constitution. In this master's thesis, the protection of personal data has been evaluated in terms of Constitutional Law. In the thesis study, which consists of three parts, the introduction, the first and the second part, and prepared with the literature research method; In the introduction part, the general framework of the thesis was drawn, in the first part, general literature on subjects such as personal data and protection of personal data was presented, and in the second and last part, the protection of personal data within the framework of the Constitutional Law was discussed.