Başlangıç düzeyi makamsal saksafon öğretimine yönelik örnek bir çalışma modeli ve uygulamadaki görünümü
An instance of a study model for teaching maqamic saxophone at the beginning level and its wiew in practice
- Tez No: 806592
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH AKKAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, saksafon öğretimine yeni başlayan öğrencilerin geleneksel Türk müziğinde kullanılan makamları ve bu makamlarla oluşturulan eserleri algılamaları ve icra etmelerini kolaylaştırmak için belli makamlar ile tonal müzikte kullanılan dizileri ilişkilendirerek saksafon öğretimine yeni ve faydalı olabilecek bir yaklaşım oluşturmaktır. Yapılan çalışmada, deneme öncesi modeller içerisinden tek grup ön test-son test deseni kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan makamlar ve eserler uzman görüşleri alınarak belirlenmiş, deney süreci Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda belirlenen kriterlere uygun 5 saksafon öğrencisinden oluşturulan çalışma grubu ile yürütülmüştür. Deneysel aşama sonunda uzmanlar tarafından puanlanan veriler Shapiro-Wilk ve bağımlı örneklem t testi kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda, uygulanan öğretim yaklaşımının etkili olduğu görülmüş ve araştırmanın, çalışma grubu genişletilerek tekrar uygulanması, çalışmada kullanılan makamların dışında kalan diğer basit makamlar için de başlangıç, orta ve ileri düzey saksafon öğretimi için uygun öğretim modellerinin geliştirilebilmesi gibi öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to present an innovative and fundamental approach to saxophone teaching by associating specific maqams with the scales used in tonal music in order to facilitate the perception and performance of the relevant maqams used in the traditional Turkish music and the pieces composed of these maqams. In the study the one-group pretest-posttest was used among the pre-experimental models. The maqams and pieces used in this research were determined by taking expert opinions, and the experimental process was carried out with a study group consisting 5 saxophone students meeting the criteria determined in the Education Faculty of the Music Department of Gazi University Fine Arts Education. The data scored by the experts at the end of the experimental phase were analyzed running the Shapiro-Wilk and the dependent samples t-test. As a result of the study, it was seen that the performed teaching approach was effective and some suggestions are presented for re-performing the research by expanding the study group, and for the development of proper saxophone teaching models at the beginning, intermediate and advance level also referring to the basic maqams other than the ones used in this research.