Fundraising methods with blockchain technology and applicable laws
Blok zincir teknolojisi ile fon toplama yöntemleri ve uygulanan kanunlar
- Tez No: 806590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Ticaret Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde öncelikle geleneksel fon toplama yöntemlerinden olan halka arzlar, kitle fonlama yöntemleri, girişim sermayesi ve melek yatırımcılar incelenip blok zincir tabanlı fon toplama yöntemlerinden olan“initial coin offering (ICO)”,“security token offering (STO)”ve“initial exchange offering (IEO)”ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Daha sonra blok zincir teknolojisiyle fon toplama yöntemlerinin en aktif kullanıldığı ülkeler seçilip buralardaki hukuki yaklaşımlar ve düzenlemeler karşılaştırılmıştır. Bu çalışma akademik olarak literatüre katkı sağlamakla birlikte şirketler ve kanun koyucular için de profesyonel bir rehber niteliği de taşımaktadır. Tezde araştırma yöntemi olarak literatür taraması ve kanunların kapsamlı bir şekilde karşılaştırmalı olarak incelenmesi benimsenmiştir. Araştırma soruları; Geleneksel fon toplama yöntemlerinin yerine hangi blok zinciri tabanlı fon toplama yöntemi kullanılabilir? Dijital varlıklara yönelik yasal altyapının hazırlanması için neler yapılmalıdır? Yeni yasalar oluşturulmalı mı yoksa mevcut yasalar dijital varlıklara da uygulanabilir mi? Araştırma sonunda bulunan sonuçlar ise şöyle sıralanabilir; STO, yatırımcılara yatırımları karşılığında hissedar olabilme ve bono ihraç etmiş gibi borçlanma imkanı sağladığından dolayı halka arz, risk sermayesi, melek yatırımcılar, paya ve borçlanmaya dayalı kitle fonlaması yerine tercih edilebilirken, ICO bağış ve ödül tabanlı kitle fonlamasının yerini alabilir, ayrıca IEO ile de kitle fonlamasının yapıldığı aracı platformların işlevi karşılanabilmektedir. Bazı ülkeler dijital varlıklar ve arzları için yeni kanunlar yaparken bazı ülkeler de var olan kanunları kapsamında değerlendirmiştir. Ancak hepsi öncelikle dijital varlıkların sınıflandırılmasını yapıp lisanslama ve prospektüs yükümlülüklerini belirlemiştir ve bu şartları sağlayan şirketlerin uyması gereken piyasa manipülasyonu, kara para aklama ve terörün finanse edilmesinin önlenmesine yönelik düzenlemeler yapmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes and compares conventional fundraising methods such as initial public offerings, crowdfunding, venture capital and angel investors with blockchain-based fundraising methods such as initial coin offerings (ICO), security token offerings (STO) and initial exchange offerings (IEO). It then selects countries where blockchain-based fundraising methods are most actively used and compares the legal approaches and regulations in these countries. While this study is an academic contribution to the literature, it also serves as a professional guide for companies and legislators. The thesis uses literature review and encompassing comparative study of laws as research methods. The research questions: Which blockchain-based fundraising method can be used to replace conventional fundraising methods? What should be done to prepare the legal infrastructure for digital assets? Should new laws be created or can existing laws be applied? The results of the research can be listed as follows: STOs are preferable to IPOs, venture capital and angel investors, equity and lending based crowdfunding as they allow investors to become shareholders in return for their investments and provide the opportunity to borrow like bonds, while ICO can replace donation-based and reward-based crowdfunding, and IEO fulfills the function of intermediary platforms where crowdfunding is conducted. Some countries introduced new regulations, while others adopted regulations under existing laws. Common steps taken by all these countries include digital asset classification, anti-market manipulation, anti-money laundering, anti-terrorist financing requirements, licensing and prospectus compliance.