İbrahim Gökçen hayatı ve eserleri
İbrahim Gökçen, his life anda works
- Tez No: 806604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEJDET BİLGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
İbrahim Gökçen; Manisa tarihçisi, ressam, şair, öğretmen. İbrahim Gökçen'in hayatı ve eserleri üzerine şimdiye kadar müstakil bir çalışma yapılmamıştır. Mesleki hayatının çoğunu Manisa'da geçiren İbrahim Gökçen'in yazarlık hayatı ve Manisa ile ilgili çalışmaları Manisa'ya gelişiyle birlikte başlamıştır. İlk olarak Manisa Halkevi çatısı altında yayınlanan Gediz Dergisinde yazıları yayınlanmaya başlamış ve kısa zamanda Manisa tarihi ve kültürü ile ilgili arşiv belgelerine dayanarak alanında önemli eserler vermiştir. Tezimizde başta İbrahim Gökçen'in kızı Emine Meral Seçer, oğlu Oğuz Gökçen, gelinleri Hayrunnisa ve Meliha Gökçen olmak üzere, Manisa Lisesi Arşivi, Gediz Dergisi, Işık Gazetesi, Hürriyet Misakı Gazetesi, Genç Spil Dergisi, Türk Folklor Araştırmaları Dergisi, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Nüfus Müdürlüğü Kayıtları ve İbrahim Gökçen'i tanıyanlardan elde edilen bilgi ve belgeler çerçevesinde İbrahim Gökçen'in hayatı ve eserleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ibrahim Gokcen; Manisa historian, painter, teacher. No independent study has been carried out on the life and works of İbrahim Gökçen until now. İbrahim Gökçen, who spent most of his professional life in Manisa, started his writing life and his studies on Manisa with his arrival in Manisa. His articles began to be published in Gediz Magazine, which was published under the roof of Manisa Community Center, and in a short time his works began to be published based on archival documents related to Manisa history and culture. Manisa High School Archive, Gediz Magazine, Hürriyet Misakı Newspaper, Işık Newspaper, Genç Spil Magazine, Turkish Folklore Research Journal, Prime Ministry Republic Archive, Population The life and works of İbrahim Gökçen were examined within the framework of the records of the Directorate and the information and documents obtained from those who knew İbrahim Gökçen.