Çocuklarda over vaskülaritesinin 'superb mıcrovascular ımagıng' ultrasonografi tekniği ile değerlendirilmesi ve konvansiyonel doppler ultrasonografi teknikleri ile karşılaştırılması
Evaluation of ovarian vascularity by using 'superb micro-vascular imaging' ultrasonography technique in children and comparison with the conventional doppler ultrasonography techniques
- Tez No: 806608
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YIKILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Radiology and Nuclear Medicine, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Sağlıklı çocuklarda over vaskülaritesinin yeni bir teknik olan“Superb Microvascular Imaging”(SMI) Doppler ultrasonografi (US) tekniği ile gösterilmesi ve konvansiyonel Doppler US teknikleri ile karĢılaĢtırılması. YÖNTEM: ÇalıĢmaya çeĢitli nedenlerle Genel Pediatri ve Pediatrik Endokrinoloji kliniklerine baĢvurduktan sonra US istemi yapılan ve iĢlem için gönüllü olan 140 sağlıklı, 3-18 yaĢları arası kız çocuk alındı. ÇalıĢma ardıĢık, prospektif olarak yapıldı. ÇeĢitli nedenlerle 19 olguda US tetkiki tamamlanamadı ve olgular çalıĢma dıĢında bırakıldı. Geriye kalan 121 olgunun gri skala inceleme ile overleri değerlendirilerek hacimleri hesaplandı. Gri-skala değerlendirme bittikten sonra sırasıyla vaskülarite derecesini saptamak için Color Doppler Imaging (CDI), Power Doppler Imaging (PDI), Advanced Dynamic Flow (ADF), color SMI (cSMI), monokrom SMI (mSMI) teknikleri gerçekleĢtirildi. Her teknik için 5-10 saniye süren gerçek zamanlı görüntüler video olarak kaydedildi. Tüm US tetkikleri aynı doktor tarafından konveks prob kullanarak suprapubik yolla gerçekleĢtirildi; kaydedilen görüntüler 2 uzman radyolog ve 1 son yıl radyoloji asistanı tarafından ayrı ayrı değerlendirildi. Görüntüler vaskülarite dereceleri ve artefakt varlığı açısından değerlendirildi. BULGULAR: Gözlemciler arası uyum vaskülarite saptayabilme dereceleri açısından CDI, PDI, ADF ve mSMI için orta (K= 0.514-0.551), cSMI için iyi düzeydeydi (K= 0.636). Vaskülarite saptayabilme dereceleri sıralaması: mSMI > cSMI > PDI > CDI > ADF Ģeklinde oldu (p=0,000). Artefaktsız görüntü elde etmede, en iyiden en kötüye doğru: cSMI > ADF > PDI > CDI > mSMI Ģeklinde sıralanmaktaydı (p=0,000). YaĢ artıĢı ile over hacmi düzenli olarak artıĢ gösterirken en belirgin artıĢ menarĢın en sık gerçekleĢtiği 11-13 yaĢ grubunda izlendi. SONUÇ: SMI (cSMI ve mSMI) over vaskülaritesini konvansiyonel Doppler US tekniklerine göre daha iyi saptayabilen umut vaadedici bir tekniktir. mSMI'da artefaktların daha fazla olması ve cSMI'da kullanıcılar arası uyumun daha yüksek olması nedeni ile cSMI tekniği over vaskülarite saptanmasında tercih edilecek SMI tekniği olmalıdır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: We aimed to evaluate the ovarian vascularity in healthy children by using the novel“superb micro-vascular imaging”(SMI) Doppler ultrasonography (US) technique and compare with the conventional Doppler US techniques. METHODS: One-hundred forty healthy volunteers between the ages of 3-18 years who admitted to general pediatrics and pediatric endocrinology outpatient clinics with various etiologies were included in the study. The study was designed in a prospective manner and all the patients were consecutively enrolled. Nineteen cases were excluded from the study due to incomplete US scanning. In the remaining 121 cases, the ovarian volumes were calculated on gray-scale US. After the gray-scale evaluation, Color Doppler Imaging (CDI), Power Doppler Imaging (PDI), Advanced Dynamic Flow (ADF), color SMI (cSMI), monochrome SMI (mSMI) techniques were performed respectively to detect the degree of vascularity. Real time video images were captured for 5 to 10 seconds for each technique. US scanning was performed in all cases by the same doctor by using a curvilinear probe via suprapubic approach and the images were evaluated by 2 different radiologists and 1 last year radiology resident. The images were analyzed in regards to vascularity degree and presence of artifacts. RESULTS: The inter-observer variability regarding the detection of vascularity was moderate for CDI, PDI, ADF and mSMI techniques (K= 0.514-0.551) and good for cSMI technique (K= 0.636). The techniques were found in the following order for the detection of vascularity: mSMI > cSMI > PDI > CDI > ADF (p=0,000). The techniques were found in the following order for the presence of artifact as: cSMI > ADF > PDI > CDI > mSMI (p=0,000). The ovarian volumes showed a positive correlation with the age showing a peak during the interval of 11 to 13 years of age when menarche mostly occurred. CONCLUSION: SMI (cSMI and mSMI) is a promising tool that can detect the ovarian vascularity better than the conventional Doppler US techniques. cSMI should be the preferred technique for the detection of ovarian vascularity due to better interobserver coherence and having lower artifacts.