Polikistik over sendromu tanılı çocuklarda immün ve endokrin sistem arasındaki ilişkinin araştırılması
Evaluation of the relationship between immune system and endocrine system in children diagnosed with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 729267
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Polikistik over sendromu doğurganlık çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrinolojik hastalıktır. Hastalığın temelinde insülin direnci, kronik düşük seviyeli inflamasyon ve hiperandrojenizm gibi patolojiler olduğu düşünülse de hastalığın patofizyolojisi tam anlamıyla aydınlatılamamıştır. Bu çalışmada rutin bakılan endokrinolojik belirteçler ile kronik inflamasyonla alakalı belirteçler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu değerlerin hastalığın tanı, izlem ve tedavisindeki yerinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinoloji ve Metabolizma polikliniğine başvuran 32 PCOS tanılı hasta ile genel çocuk polikliniğine başvuran 39 sağlıklı kız çocuğu katıldı. Her iki grupta antropometrik ölçümler dışında lenfosit subgrupları bakıldı. Hasta grubunun lipit profili, FSH, LH, testosteron, östrojen, glikoz, insülin, HOMA skoru, ACTH, kortizol, AMH, DHEA-S ve tiroid fonksiyon testlerinin sonuçları referans değerler ile karşılaştırıldı. PCOS hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı derecede azalmış CD8+ ve CD16/56+ yüzdeleriyle (p=0,037 ve p=0,001), artmış AMH ve HOMA skoru değerleri saptandı. Hasta grubunda CD3+ yüzdesi ile östrojen hormonu arasında pozitif (p=0,023), CD4+ yüzdesi ile LDL, trigliserit ve AMH arasında negatif ilişki (p=0,01, p=0,038 ve p=0,005) saptandı. Buna ek olarak HLA-DR+ yüzdesi ile 17-OH progesteron ve DHEA-S arasında negatif ilişki (p=0,008 ve p=0,023) gözlenmiştir. Sonuç olarak PCOS'un, sadece endokrinolojik temele sahip bir hastalık olmayıp patofizyolojisinde özelikle immün disregülasyon ile birlikte birçok farklı patolojinin rol oynadığı karmaşık bir hastalık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Polycystic ovary syndrome is the most common endocrinological disease in women of reproductive age. Although it is thought that pathologies such as insulin resistance, chronic low-level inflammation and hyperandrogenism are central theme of the disease, the exact pathophysiology of the disease has not been fully understood. This study's aim is to reveal the relationship between routine endocrinological and immunological markers related to chronic inflammation, and to investigate the place of these values in the diagnosis, management and treatment of the disease. 32 PCOS patients who consulted to Gaziantep University Sahinbey Training and Research Hospital Pediatric Endocrinology and Metabolism clinic and 39 healthy girls who consulted to the General Pediatric clinic were included in this study. Apart from anthropometric measurements, lymphocyte subsets were studied from both groups. The lipid profile, FSH, LH, testosterone, estrogen, glucose, insulin, HOMA score, ACTH, cortisol, AMH, DHEA-S and thyroid function tests results of the patient group were compared with reference values. Compared to the control group, PCOS patients had significantly decreased CD8+ and CD16/56+ percentages (p=0,037 ve p=0,001), and increased AMH and HOMA score. In the patient group, it was found that CD3+ percentage and estrogen hormone had positive correlation (p=0,023), while CD4+ percentage had negative correlation with LDL, triglyceride and AMH (p=0,01, p=0,038 ve p=0,005). In addition, a negative correlation was observed between 17-OH progesterone, DHEA-S and the percentage of HLA-DR+ (p=0,008 ve p=0,023). As a result, PCOS is not only a disease with an endocrinological basis, but also a complex case that many different pathologies play a role, especially immune dysregulation, in its pathophysiology.