The impact of growth strategies on the organizational performance of the administrative leaders in colleges and institutes of administration and economics in Iraq
Büyüme stratejilerinin Irak'taki yüksekokul, yönetim ve ekonomi enstitülerindeki idari liderlerin organizasyonel performanslarına etkisi
  1. Tez No: 806607
  2. Yazar: AHMED SHIHAB AHMED AL-HUSSEINAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER ALPER GÜVEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır; Birinci bölüm çalışmanın girişini, problemini, amaçlarını ve önemini sunarken, ikincisi teorik çerçeveyi, terminoloji, tanımlar ve yapılan önceki çalışmaları incelemektedir. Metodoloji ve topluluk kimliği çalışması, üçüncü bölümde açıklanmış olup, bu bölümde, araştırmacının mevcut çalışmasının amaçlarına ulaşmak için tamamen analitik tanımlayıcı yaklaşıma bağlı olduğu, önceki çalışmaların değişkenlerini ayrı ayrı ele alan teorik literatürü gözden geçirerek açıklamış ve topluca, yönetim fakülteleri, iktisadi ve idari enstitülerin dekan topluluk sayısı (115) olarak bulunmuştur.) Aralarından tesadüfi bir örneklem (81) dekan seçilmiştir. Bu çalışma genel olarak, büyüme stratejisinin boyutlarını ve bunun Irak'taki kolej ve yönetim ve ekonomi enstitülerindeki idari liderlerin örgütsel performansı üzerindeki etkisini aşağıdaki yollarla göstermeyi amaçlamaktadır: Büyüme stratejilerinin boyutlarını ve bunların Irak'taki kolej ve yönetim ve ekonomi enstitülerindeki idari liderlerin yüksek örgütsel performansı üzerindeki etkilerini belirlemek ve büyüme stratejisinin Irak üniversitelerinde yönetim ve ekonominin örgütsel performansı üzerindeki etkisini göstermektedir. Ardından, büyüme stratejisinin boyutlarını ve bunun Irak'taki yönetim ve ekonomi kolejleri ve enstitülerindeki idari liderlerin örgütsel performansı üzerindeki etkisini ortaya çıkartmaktadır. Sorun nerede, Irak üniversitelerinde yönetim ve iktisat fakültelerinde büyüme stratejisini gerçekleştirme düzeyi nedir? Irak üniversitelerinde yönetim ve iktisat fakültelerinde birleşik boyutlarıyla örgütsel performansa ulaşma düzeyi nedir? Irak üniversitelerinde yönetim ve ekonomi fakültelerinde birleşik boyutlarıyla (odaklanma - çeşitlendirme - entegrasyon) büyüme stratejisinin birleşik boyutlarıyla (öğrenme - eğitim ve gelişim - iş tatmini - finansal gösterge) örgütsel performans üzerindeki etkisi nedir? Bulgular göz önüne alındığında, çalışma aşağıdakileri önermektedir: 1. Büyüme stratejisine ulaşmadaki rolü için organizasyonel performansın boyutlarına odaklanmak. O da eğitim kurumlarında büyüme stratejisine ulaşmak için Irak üniversitelerindeki işletme ve iktisat fakültelerinde bu boyutlarla çalışmayı benimsemektir. 2. Dekanlar, diğer kolejler arasında rekabet avantajı elde etmek için büyüme stratejisine olan ilgiyi teşvik eder.
Özet (Çeviri)
This study comprised five chapters; The first one presented the introduction to the study, and its problem, objectives, and importance, while the second covered the theoretical framework, terminology definitions, and prior studies. The methodology and the community id study were explained in the third section, through which the investigator totally depended on the analytical descriptive approach for achieving the objectives of his current study, by reviewing previous studies and theoretical literature that dealt with the variables of the study individually and collectively, as the number of the community of deans of the faculties of administration, economics and administrative institutes was (115).) A random sample of them (81) deans was chosen. This study generally intends to show the dimensions of growth strategy and its impact on the organizational performance of the administrative leaders in colleges and institutes of administration and economics in Iraq., through: Identifying the dimensions of growth strategies and their impact on the high organizational performance of administrative leaders in colleges and institutes of administration and economics in Iraq. and indicating the impact of the growth strategy on the organizational performance of administration and economics in Iraqi universities. And then determine the dimensions of growth strategy and its impact on the organizational performance of the administrative leaders in colleges and institutes of administration and economics in Iraq. Where the problem lies, what is the level of achieving the growth strategy in the faculties of administration and economics in Iraqi universities? What is the level of achieving organizational performance with its combined dimensions in the faculties of administration and economics in Iraqi universities? What is the impact of the growth strategy with its combined dimensions (focus - diversification - integration) on the organizational performance with its combined dimensions (learning - training and development - job satisfaction - financial indicator) in the faculties of administration and economics in Iraqi universities Considering the findings, the study recommended the following: 1. Focusing on the dimensions of organizational performance for its role in achieving the growth strategy. And that is by adopting work with these dimensions in the faculties of administration and economics in Iraqi universities to achieve the strategy of growth in educational institutions 2. The deans promote interest in the growth strategy to achieve a competitive advantage among other colleges.