Tekstil ve moda tasarımında yenilikçi bir yaklaşım olarak farklı 3B yazıcı teknolojileri ve baskı malzemeleriyle karşılaştırmalı uygulamalar
Comparative applications with different 3D printing technologies and printing materials as an innovative approach in textile and fashion design
- Tez No: 806633
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEHRİBAN ÖZLENEN İŞMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
3B yazıcılar son yıllarda pek çok endüstrinin özellikle prototip üretiminde kullandığı alternatif bir üretim yöntemidir. Farklı üretim teknikleri ve malzeme seçenekleriyle hızlı ve ihtiyaca yönelik üretimin önünü açan 3B yazıcılar, tekstil ve moda tasarımında da yeni bir estetik dil oluşturmayı mümkün kılmaktadır. 3B yazıcılar henüz seri üretime dayalı hazır giyim ürünlerinde kullanılmaya uygun olmamakla birlikte özellikle el işçiliğine dayalı haute couture giysilerin tasarımında 3B yazıcıların kullanımı gittikçe yaygın hale gelmektedir. 3B baskının bir fabrika ortamına ihtiyaç duymadan üretimin önünü açması pek çok tasarımcının da alana katkı sağlamasını kolaylaştırmaktadır. Bu çalışma kapsamında farklı 3B yazıcı teknolojilerinin tekstil ve moda ürünlerinin üretiminde ne derece başarılı olduğunu anlamak adına karşılaştırmalı uygulamalar yapılmıştır. Proje boyunca FDM, SLA ve PolyJet 3B baskı teknolojileri kullanılarak tekstil benzeri yapılar üretilmiş ve kumaş üzerine direkt baskı uygulamaları yapılmıştır. Özellikle FDM teknolojisiyle üretilen kumaş benzeri yapılar ve kumaş üstüne baskılar mukavemet testlerine tabii tutulmuştur. Test sonuçları değerlendirilerek hangi malzeme ve uygulama koşulunun daha iyi sonuç verdiği incelenmiştir. Proje boyunca alınan baskılardan yola çıkılarak tasarım, teknoloji ve malzeme seçiminin 3B baskının başarısına etkileri gözlemlenmiştir. Yapılan deneme çalışmalarının ardından“Atlantis”temalı bir giyim koleksiyonu tasarlanmış ve tasarımların bir bölümü 3B baskı teknolojileriyle üretilerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
3D printing is an alternative production method used by many industries especially for prototype production in recent years. 3D printers, which pave the way for fast and need based production with different technology types and material options, also make it possible to create a new aesthetic language in textile and fashion design. Although 3D printers are not yet suitable for mass production of ready to wear garments, the use of this technology is becoming increasingly widespread, especially in the design of haute couture garments which based on handcraft. The advantage of making production without the need for a factory with 3D printing, makes it easier for many designers to contribute to the field. Within the scope of this study, comparative applications have been made to understand the success of different 3D printing technologies in the production of textile and fashion industry. Throughout the project, textile-like structures were produced using FDM, SLA and PolyJet 3D printing technologies and direct to textile printing applications were made on the fabric. Especially, textile-like structures and direct to textile printings produced with FDM technology were tested to understand the strength proporties. By evaluating the test results, it was examined which material and application gave better results. Based on the prints taken throughout the project, it was observed that the effects of design, technology and material selection on the success of 3D printing. After the trials, a clothing collection with the theme of“Atlantis”was designed and some of the designs were produced with 3D printing technologies.