Harmonik hibrid Jacobsthal sayıları ve özellikleri
On harmonic hybrid Jacobsthal numbers and their properties
  1. Tez No: 806650
  2. Yazar: MÜCAHİT OLUG
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmamızda, ilk olarak kompleks, hiperbolik ve dual sayıların literatürde bilinen tanımlarından bahsettik ve daha sonrasında bu üç sayı türünün bir kombinayonu olan hibrid sayılar hakkında bilgiler verdik. Bu bilgilerden sonra ise çalışmamız için oldukça önemli iki sayı türü olan harmonik sayılar ile Jacobsthal sayıların tanımlarını ve bazı temel özelliklerini belirttik. Sonrasında ise öncelikle harmonik Jacobsthal sayıları tanımladık ve bu tanımdan yola çıkarak hiperharmonik Jacobsthal sayılar ile ilgili çalışmalar yaptık, bu sayılar ile ilgili bazı temel özelliklerden ve teoremlerden bahsettik. Daha sonra, harmonik kompleks Jacobsthal sayıları tanımladık ve bu sayılar için önemli olan Binet formülünü inceledik, ayrıca harmonik kompleks Jacobsthal sayıların simetrik matrislere uygulanması ile ilgili incelemelerde bulunduk. En son olarak ise harmonik hibrid Jacobsthal sayılarını tanımlayarak bu sayıların; vektörel ve skaler kısımları, iç çarpımları, eşlenikleri, normu ve tersi gibi çeşitli özelliklerini inceledik. Elde etmiş olduğumuz sonuçları örneklerle birlikte açıklamaya dikkat ettik.
Özet (Çeviri)
At this paper, we initially talk about the definitions of complex, hyperbolic and dual numbers known in the literature and give information about hybrid numbers, which are a combination of these three number types. After this information, we give the definitions and some basic properties of harmonic numbers and Jacobsthal numbers, which are two very important types for our study. Afterwords, we firstly define the harmonic Jacobsthal numbers and based on this definiton, we study on hyperharmonic Jacobsthal numbers, we talk about some basic properties and theorems about these numbers. Next, we define harmonic complex Jacobsthal numbers and examine the important Binet formula for these numbers, as well as the applications of the harmonic complex Jacobsthal numbers to Symmetric matrices. Finally, we define the harmonic hybrid Jacobsthal numbers and examine various properties of these numbers such as vector and scalar parts, inner products, conjugates, norm and inverse. We have explained the results we have obtained with examples.