Disiplinler arası matematiksel modelleme etkinliklerinin uygulanmasında öğretmen rolü
Teacher's role in the implementation of interdisciplinary mathematical modeling applications
  1. Tez No: 806662
  2. Yazar: ALİ TEMURTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Matematiğin gerçek hayatla ilişkisini ortaya koymayı hedefleyen ve 21. yüzyıl becerileri arasında görülen matematiksel modelleme yaklaşımı günümüzde öğrencileri disiplinler arası düşünmeye sevk eden yönüyle dikkat çekmektedir. Bu çalışmada STEM eğitimine geçişte bir araç olarak görülen ve matematik ve fen bilimleri öğretmenlerinin birlikte uyguladığı disiplinler arası matematiksel modelleme (DMM) etkinliklerinin planlanması ve uygulanması süreçlerinde öğretmenlerin rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla 2 matematik ve 2 fen bilimleri öğretmeninin 8. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirdiği 4 farklı DMM etkinliğinin sınıf ortamına taşınması sırasında ortaya çıkan öğretmen müdahaleleri ve bu müdahalelerin öğrencilerin modelleme süreçlerini nasıl destekledikleri incelenmiştir. Araştırma verileri sınıf uygulamalarının video ve ses kayıtları, gözlemci notları ve öğrenci çözüm raporlarından oluşmuştur. Veriler açık, eksensel ve seçici kodlama süreçlerinden geçirilerek analiz edilmiştir. Analizler sonucunda DMM etkinliklerinin uygulanmasından önce, uygulanması sırasında ve uygulanması sonrasında olmak üzere öğretmenlerin müdahaleleri belirlenmiştir. Bu müdahaleler sonucu öğretmenlerin genel olarak öğrencilerin DMM süreçlerini olumlu olarak destekledikleri görülmüştür. Diğer taraftan, öğretmenlerin etkinliğe hâkimiyetleri onların olumlu müdahalelerde bulunmaları noktasında belirleyici olmuştur. Araştırma sonunda DMM etkinliklerinin planlanması ve uygulanması süreçlerinin etkili bir şekilde yürütülebilmesi için öğretmenler ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The mathematical modeling approach, which aims to show how mathematics relates to real life and is considered as one of the 21st century abilities, has been gaining popularity since it encourages students to think interdisciplinary. This study aims to identify the role of teachers in the planning and implementation of interdisciplinary mathematical modeling (IMM) activities, which are implemented by mathematics and science teachers simultaneously and seen as a tool for the transition to STEM education. For this purpose, teacher interventions that arose during the transfer of four different IMM activities to the classroom environment by two mathematics teachers and two science teachers working with 8th grade students were examined to see how these interventions scaffolded the students' modeling processes. The research data consisted of video and audio recordings of classroom applications, observer notes and student solution reports. Open, axial, and selective coding procedures were used to analyze the data. After the analyses, the interventions of the teachers were determined before, during and after the implementation of the IMM activities. The results of these interventions revealed that teachers generally provided constructive assistance for students' IMM processes. On the other hand, teachers' proficiency in the activity was key to their successful interventions. At the end of the study, suggestions were made for teachers and researchers for the planning and implementation of IMM activities to be carried out effectively.